Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Sony Xperia XZ Premium: Luksus po japońsku

Sony to firma, która zalicza się do ścisłej czołówki na rynku smartfonów. Japoński producent wie, że aby się w niej utrzymać trzeba prezentować urządzenia mobilnej najwyższej jakości. W 2017 roku zadebiutowała Sony Xperia XZ Premium, ulepsza wersja ubiegłorocznego flagowca. Najważniejsze cechy modelu XZ Premium to: 5,5-calowy ekran o rozdzielczości UHD (2160 x 3840 pikseli). główna kamera kamera o rozdzielczości matrycy 19 Mpix, certyfikat odporności na wodę. Ponadto smartfon został wyposażony w 8-rdzeniowy procesor Snapdragon 835, 4 GB RAM-u oraz 64 GB pamięci na dane i aplikacje. Flagowiec od Sony podobnie, jak Samsung Galaxy S8/S8+ ma wbudowany moduł Bluetooth 5.0. Całość jest zasilana baterią o pojemności 3230 mAh. Czy takie parametry sprawiają, że Xperia XZ Premium to jeden z najlepszych smartfonów w 2017 roku? Czas sprawdzić, jak flagowiec Sony prezentuje się na tle konkurencji.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Wykonanie i wygląd

Wzornictwo Sony Xperia XZ Premium jest podobne do wcześniejszych flagowych modeli tego producenta. Smartfon o prostokątnym kształcie, monolitycznej obudowie – oba panele wykonane ze szkła, a krawędzie z ostrymi zakończeniami są poliwęglanowe. Szklane panele dobrze sprawdzają się w codziennym użytkowaniu – urządzenie nie ślizga się w dłoni. Xperia XZ Premium dostępna jest w czterech wariantach kolorystycznych: srebrnym, czarnym, różowym oraz czerwonym. Warto zwrócić uwagę, że w zestawie ze smartfonem dołączona jest jedynie ładowarka (ale nie obsługuje ona szybkiego ładowania) oraz kabel USB typu C. Ewidentnym minusem jest też brak słuchawek w pudełku.

Znaczną część przedniego panelu zajmuje ekran o przekątnej 5,5” pokryty warstwą hartowanego szkła Corning Gorilla Glass 5. Japończycy wyposażyli swojego flagowca w ekran o rozdzielczości UHD (2160 x 3840 pikseli) i klasycznej proporcji boków 16:9. Jest to wyróżniająca się propozycja, we flagowcach Samsunga, jak i LG zastosowano niestandardowe proporcje ekranów. Ponadto, na przednim panelu znajdują się głośniki stereo – są umieszczone na jego górnej i dolnej części. Nad ekranem ulokowane są jeszcze: 13-megapikselowa kamera, czujnik światła, dioda LED oraz nazwa producenta. Dotykowe przyciski systemowe „Powrót”, „Menu” i „Lista aplikacji” umieszczone są na ekranie smartfona, przez co zajmują miejsce w dolnej części wyświetlacza. Powyższe rozwiązanie jest również kopią z poprzednich flagowców od Sony.

test-sesja-sony-xperia-xz-premium (5)

Tylny panel, pokryty w całości szkłem wyróżnia to urządzenie – w testowanym modelu koloru srebrnego wygląda jak lustro. Co ciekawe dla niektórych użytkowników tył urządzenia może pełnić taką funkcję. Niestety obudowa smartfona jest podatna na wszelkiego rodzaju zarysowania oraz szybko zbiera zabrudzenia. Zaburza to estetykę smartfona. W centralnej części tylnego panelu znajduje się logotyp serii Xperia, zaś w prawym górnym rogu umieszczono główny aparat o rozdzielczości 19 Mpix. Tuż pod nim znajduje się lampa błyskowa. Użytkownik nie ma dostępu do baterii.

Najwięcej elementów znajduje się na krawędziach telefonu. U góry jest gniazdo mini jack, zaś na dole wejście USB typu C oraz mikrofon. Na prawej krawędzi umieszczone są przyciski fizyczne. Włącznik, który jednocześnie jest czytnikiem linii papilarnych (brak w modelach na rynku USA). Warto dodać, że jest to dobre rozwiązanie – skaner reaguje błyskawicznie i telefon jest odblokowany natychmiast po dotknięciu. Nad włącznikiem znajdują się przyciski odpowiadające za regulację poziomu głośności, a pod nim spust migawki aparatu. Lewa krawędź smartfona mieści pojedynczą tackę na karty microSD (do 256 GB) oraz nano-SIM.

test-sesja-sony-xperia-xz-premium (10)

Xperia XZ Premium z pewnością spodoba się osobom ceniącym sobie eleganckie wzornictwo. Uwagę zwraca przede wszystkim tylny panel, w całości wykonany ze szkła. Warunkiem utrzymania telefonu w nienagannej estetyce jest konieczność zakupu solidnego etui, bowiem szklany panel łatwo zbiera zabrudzenia i jest podatny na zarysowania.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Sony Xperia XZ Premium działa na bazie Androida 7.0 „Nougat”, ale producent zadbał o aktualizację systemu do wersji 8.0 „Oreo”. Sony dąży do utrzymania fabrycznej estetyki Androida, lecz widoczne są akcenty graficzne japońskiego producenta w postaci zmodyfikowanych ikon oraz zestawu dedykowanych aplikacji.

Jedna z nich, What’s New. To prawdziwe centrum multimedialne każdej flagowej Xperii. Za jego pośrednictwem użytkownik pobierze gry, aplikacje, muzykę, audiobooki oraz motywy. Za pomocą zakładki Xperia Theme użytkownik może spersonalizować wygląd interfejsu smartfona. Na uwagę zasługuje opcja podziału ekranu.

Flagowy smartfon Sony umożliwia w tym trybie jednoczesne korzystanie np. z przeglądarki internetowej oraz narzędzia do tworzenia wiadomości SMS, bądź odtwarzacza filmów z YouTube. Poruszanie się po menu systemowym jest intuicyjne i niezwykle płynne. Bez problemu można odnaleźć ulubione aplikacje oraz skonfigurować smartfona poprzez menu ustawień. Szczególnie szeroki wachlarz opcji można znaleźć na kartach dotyczących wyświetlania obrazu.

 

Warto zwrócić uwagę na tryby ulepszania obrazu: „X-Reality for mobile”, który nadaje wyświetlanym nagraniom wideo ostrzejszego wyglądu, „Tryb superżywych kolorów”, aktywujący maksymalne natężenie kolorów oraz „Tryb profesjonalny”, który wykorzystuje gamę kolorów sRGB – umożliwia to uzyskanie autentycznych barw na wyświetlaczu. Japończycy zadbali również o możliwość dostosowania do własnych upodobań rozmiarów czcionek i wielkości wyświetlanych elementów na ekranie, temperatury kolorów oraz balansu bieli. Do opcji personalizacyjnych należy także zaliczyć tryb umożliwiający obsługę smartfona w rękawiczkach.

Sony wyposażył swojego flagowca w okazały zestaw aplikacji. Poza pakietem narzędzi Google’a (m.in. przeglądarka internetowa Chrome, program pocztowy Gmail, Dokumenty, Dysk), dostępne jest również oprogramowanie Sony, m.in.: What’s New, Lifelog, Playstation i Movie Creator. Ponadto, do dyspozycji użytkownika są dostępne aplikacje m.in.: Facebook, Amazon Shopping oraz program antywirusowy AVG Protection. Sony, tak jak w oprogramowaniu poprzednich flagowców przygotowało też dobrze wyposażone odtwarzacze muzyki i filmów. Jeśli  komuś zabraknie jakiegoś programu, to z pomocą zawsze przychodzi Sklep Play i mnóstwo darmowych, jak i płatnych gier, aplikacji do pobrania.

Wyświetlacz

Japończycy wyposażyli swojego flagowca w ekran o matrycy IPS, przekątnej 5,5” pokryty warstwą hartowanego szkła Corning Gorilla Glass i rozdzielczości UHD (2160 x 3840 pikseli). Na pochwały zasługuje jakość wyświetlanego obrazu. Ekran wyposażony jest w technologię znaną z telewizorów Sony Bravia służącą do odtwarzania obrazów w jakości 4K HDR oraz w technologię TRILUMINOS. Wyświetlacz charakteryzuje się wysokim poziomem kontrastu, a korzystanie ze smartfona w pełnym słońcu nie przysparza żadnych problemów. Obraz jest ostry, a czcionki wyraźne i przejrzyste. Nie można mieć również zastrzeżeń do kątów widzenia. Ekran dobrze sprawdza się również w zaciemnionych pomieszczeniach, przy minimalnym poziomie jasności, a czujnik światła poprawnie reaguje na zmianę warunków otoczenia.

Wyświetlacz Sony Xperia XZ Premium to mocny atut tego smartfona. Jest to pierwszy smartfon na świecie z ekranem 4K HDR. Można jednak stwierdzić, że większe wrażenie na użytkownikach robią ekrany Samsunga Galaxy S8/S8+ oraz LG G6.

-~- Aparat -~-

Aparat

W przypadku każdego flagowca Sony kładzie duży nacisk na promowanie aparatu. Xperia XZ Premium jest wyposażona w kamerę główną o matrycy 19 Mpix z obiektywem o przysłonie f/2.0 i długości ogniskowej 25 mm. Podczas wykonywaniu zdjęć w gorszych warunkach oświetleniowych główny aparat wspomaga lampa LED. Sony zadbało również o przednią kamerę o matrycy 13 Mpix, z obiektywem o przysłonie f/2.0 i długości ogniskowej 22 mm. Zarówno główny, jak i przedni aparat umożliwiają wykonanie szerokokątnej fotografii. Niestety selfie w gorszych warunkach oświetleniowych nie są wspomagane przez lampę błyskową, czy wyświetlacz.

test-sesja-sony-xperia-xz-premium (9)

Aplikacja do wykonywania zdjęć działa bez zarzutu. Jej interfejs nie zacina się, a posiadaczy wcześniejszych flagowych Xperii nic nie powinno zdziwić. Natomiast nowi użytkownicy mogą być odrobinę zdezorientowani mało intuicyjnym ulokowaniem poszczególnych opcji. Aby dokładnie poznać wszystkie możliwości aplikacji aparatu czeka nas wiele ruchów palcem i kliknięć. Zdjęcia w trybie automatycznym wykona nawet laik, a tryb manualny z pewnością zainteresuje entuzjastów mobilnej fotografii. Pozytywem jest również mnogość trybów: Efekty AR, Efekt kreatywny, Sound Photo zadbają o dodatkowe efekty wizualne na fotografiach. Sound Photo umożliwia nagranie dźwięku do naszego zdjęcia. Nie zabrakło również trybu panoramicznego. Użytkownik może jeszcze wykonać sekwencję seryjną – dowolną ilość fotografii. Wystarczy tylko przytrzymać dłużej spust migawki.

Zdjęcia wykonane za dnia w trybie automatycznym są satysfakcjonującej jakości. Zarówno w idealnych warunkach, jak i przy zachmurzeniu fotografie są kontrastowe, wiernie odwzorowują kolory, nie widać na nich szumów. Również ze zdjęć nocnych większość użytkowników powinno być zadowolonych. Nadal są kontrastowe i dobrze oddają kolory. Spada nieco szczegółowość detali. Gorzej też funkcjonuje autofokus. W takim przypadku z pomocą przychodzi tryb manualny. Użytkownik ma wpływ m.in. na: balans bieli, czułość ISO (od 50 do 3200) oraz czas ekspozycji (od 1 sekund do 1/4000 sekundy).

Xperia XZ rejestruje filmy zarówno w rozdzielczości Full HD i 60 kl/s (1080 x 1920 pikseli), jak i w rozdzielczości 4K (2160 x 3840 punktów). Ponadto umożliwia rejestrowanie obrazu w spowolnionym tempie. Użytkownicy nie powinni być rozczarowani jakością nagranych filmów. Wideo nagrane za dnia jest płynne, a szybkie zmiany kadru nie wpływają negatywnie na ostrość obrazu. Odwzorowanie detali oraz kolorów jest satysfakcjonujące. W filmach rejestrowanych w nocy niestety jest wyraźnie widoczny szum cyfrowy. Obraz wiele traci na odwzorowaniu szczegółów, a wyświetlane kolory nie są idealne. O ile nagrania dzienne mogą konkurować z tymi zarejestrowanymi za pomocą Galaxy S8/S8+ oraz LG G6, to filmy nagrane po zmroku ustępują jakością.

Sony wyposażyło swojego flagowca w aparaty umożliwiające wykonanie zadowalających zdjęć w każdych możliwych warunkach. Jest to z pewnością solidny produkt w dziedzinie mobilnej fotografii, jednakże ustępuje kamerom wykorzystanym m.in. w modelach: LG G6, Samsung Galaxy S8/S8+, Note 8 oraz Huawei Mate 10 Pro.

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

Multimedia i Internet

Smartfon płynnie wyświetla filmy w rozdzielczości Full HD. Za pomocą Xperii XZ Premium można odtwarzać nagrania zapisane w formatach: 3GP, MP4, WMV, AVI i FLV. Aplikacja służąca do oglądania filmów ma szereg opcji. Mnogość ustawień wyświetlacza i dźwięku oraz odtwarzanie wideo w tle zapewnia użytkownikowi komfort oglądania. Program poprawnie wyświetla napisy do filmu, które w dowolnym momencie możemy wyłączyć lub zmienić ich czcionkę. Wiele funkcji oferuje również aplikacja Muzyka wyposażona w intuicyjny interfejs, który można spersonalizować za pomocą motywów. Bez problemów można posortować biblioteki utworów m.in. według nazw wykonawców i tytułów albumów. Dźwięk można dostosować dzięki korektorowi graficznemu, czy opcji DSEE HX (poprawia jakość skompresowanych plików audio). Smartfon obsługuje pliki audio zapisane w formatach MP3, AAC, ALAC, AMR, DSD, FLAC, MIDI, OGG, WMA.

Dźwięk odtwarzany przez wbudowane głośniki stereo jest dobrej jakości. Przeważają tony wysokie i średnie, momentami słychać również tony niskie. Jakość odtwarzanego dźwięku przy maksymalnym poziomie głośności dobrze wpływa na komfort oglądania filmów. W zestawie niestety brakuje słuchawek. Jednak testowane fabryczne słuchawki od modelu Sony Xperia Z1 w parze z nowym flagowcem spisały się bez zarzutu. Smartfon zapewnia nam wysoką jakość dźwięku oraz czysto brzmiący bas. Pod tym względem Xperia XZ Premium sprawdzi się, jako wysokiej klasy odtwarzacz muzyczny. Sony jednak zapomniało o miłośnikach radia, w pamięci urządzenia nie zainstalowano aplikacji radia FM.

Surfować po Internecie można za pomocą przeglądarki Chrome.  Jej głównymi zaletami są: synchronizacja zakładek, historii i ustawień z kontem Google, tryb incognito, możliwość wyświetlania stron internetowych przygotowanych dla przeglądarek komputerowych. Smartfon dobrze sobie radzi podczas scrollowania oraz przełączania kart, nawet gdy jest ich otwartych kilka na raz. Satysfakcjonująco wypada również ładowanie stron w wersji dla przeglądarek komputerowych.

Komunikacja

Jakość rozmów, podobnie jak odtwarzanego dźwięku stoi na bardzo dobrym poziomie. Głos rozmówcy jest wyraźny i donośny zarówno podczas rozmowy w trybie głośnomówiącym, jak i w klasycznej formie komunikacji telefonicznej.

Sony Xperia XZ Premium umożliwia transmisję danych poprzez LTE Cat. 16 (pobieranie do 1 Gbps). Ponadto, smartfon został wyposażony w dwuzakresowy moduł Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac i w moduł łączności Bluetooth 5.0. Umożliwiający np. podłączenie dwóch par słuchawek Bluetooth. Nie zabrakło technologii NFC oraz modułu GPS obsługującego A-GPS i Glonass. Testy komunikacyjne wypadły świetnie. Smartfon nie tracił zasięgu, bardzo szybko określał lokalizację, a surfowanie po Internecie nie sprawiało problemów zarówno z wykorzystaniem modułu LTE, jak i Wi-Fi. Xperia XZ Premium może posłużyć za router Wi-Fi dla innych urządzeń.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Sony wyposażył Xperie XZ Premium w 8-rdzeniowy procesor Snapdragon 835, w którego skład wchodzą 4 rdzenie Kryo taktowane zegarem 2,45 GHz oraz 4 rdzenie Kryo taktowane zegarem 1,9 GHz i układ graficzny Adreno 540. Ponadto, smartfon został zaopatrzony w 4 GB RAM-u (poprzednie flagowce od Sony miały maksymalnie 3 GB RAM-u) oraz 64 GB pamięci wewnętrznej. Do dyspozycji użytkownika pozostaje ponad 53 GB wolnego miejsca na dane. Pamięci na aplikacje, muzykę, czy filmy z pewnością nie zabraknie, gdyż smartfon posiada slot na karty microSD (do 256 GB). Tak dobrane podzespoły sprawiają, że otrzymujemy niesamowicie wydajny smartfon. W trakcie testów Xperia XZ Premium funkcjonowała płynnie nawet podczas otwartych kilkunastu programów jednocześnie. Smartfon błyskawicznie reaguje na dotyk. Telefon idealnie sprawdzi się, jako narzędzie do załatwiania spraw służbowych czy centrum multimedialnej rozrywki. Skok wydajnościowy flagowca od Sony potwierdzają testy programem AnTuTu. Smartfon uzyskał godny uznania wynik 179 954 punktów (o ponad 50 tysięcy punktów niż ubiegłoroczny model Xperia XZ). Również gorsze wyniki osiągają tegoroczne flagowce topowych producentów – LG G6 i Huawei P10. Konkurencją dla Xperii XZ Premium pod względem wydajności podzespołów są flagowce Samsunga: Galaxy S8, S8+ oraz Note 8. Również smartfony od Apple (iPhone 7/7Plus oraz 8/8 Plus) będą godnym rywalem na tej płaszczyźnie. Xperia XZ Premium świetnie radzi sobie nawet z najbardziej wymagającymi grami 3D. Bez żadnych przeszkód na smartfonie można pograć w takie tytułu, jak Asphalt 8, Real Racing 3, czy Dead Trigger 2. Warto zaznaczyć, że obudowa urządzenia nagrzewa się dopiero przy intensywnym, ponad godzinnym, ciągłym użytkowaniu.

Wyniki testu w AnTuTu 6: 179 954 punktów (3D: 72112, UX: 59193, CPU: 38679, RAM: 9970)

Bateria

Sony Xperia XZ Premium została wyposażona w niewymienną baterię o pojemności 3230 mAh. Testy czasu pracy baterii na jednym ładowaniu zakończyły się przyzwoitym wynikiem. Przy umiarkowanym sięganiu po telefon (kilka połączeń i wiadomości dziennie, włączona transmisja danych i sporadyczne korzystanie z aplikacji) czas pracy na jednym ładowaniu baterii wynosi około 1,5 dnia. Wytrzymałość baterii przy intensywnym korzystaniu ze smartfona nie jest już tak zadowalająca. Częste uruchamianie aplikacji (w tym filmy, muzyka, gry), włączona transmisja danych i dłuższe rozmowy głosowe sprawia, że Xperia XZ nie wytrzyma na jednym ładowaniu przez około 12-14 godzin. Japoński producent proponuje rozwiązanie w postaci dwóch trybów oszczędzania energii: Tryb Stamina oraz Tryb Ultra Stamina. Po włączeniu pierwszego akumulator wytrzyma dłużej, ale interfejs telefonu jest spowolniony przy każdym ruchu palcem po ekranie. Tryb Stamina utrudnia swobodne korzystanie ze smartfona. ale pozwoli wydłużyć czas jego pracy. Po włączeniu Trybu Ultra Stamina czas pracy urządzenia wydłuży się nawet ponad dwukrotnie. Jednak wtedy użytkownik będzie mógł jedynie: zadzwonić, wysłać wiadomość SMS, skorzystać z kalendarza, kalkulatora, ale też posłuchać muzyki. Wyłączona jest możliwość korzystania to z Internetu. W przypadku flagowca od Sony ogromną zaletą jest opcja szybkiego ładowania. Wystarczy pół godziny, aby naładować 40% baterii, zaś po ok. 90 minutach akumulator jest napełniony. Warto jeszcze wspomnieć o systemie ochrony baterii. Jego zadaniem jest wydłużenie okresu działania baterii przy jednoczesnym skróceniu czasu ładowania smartfona na poziomie powyżej 90%.

Na jednym ładowaniu akumulatora można oglądać filmy o rozdzielczości Full HD, z jasnością ekranu ustawioną na 50% oraz maksymalną głośnością przez 11 godzin i 5 minut. Równie zadowalające wyniki wydajności baterii można odnotować podczas słuchania muzyki. Smartfon z wygaszonym ekranem i wyłączoną transmisją danych przez dwie godziny zużył 3% baterii, a więc umożliwi nam słuchanie muzyki nawet przez ponad 66 godzin.

Podsumowanie

Sony zdecydowanie pokazało, że w 2017 roku nie odstaje od czołówki producentów smartfonów. Na temat Xperii XZ Premium może nie ma takiego szumu medialnego, jak w przypadku tegorocznego iPhone’a lub flagowców Samsunga. Jednak jest to niesamowicie solidny smartfon klasy premium – eleganckie wykonanie, ekran o rozdzielczości 4K wspomagany przez technologię HDR, wydajność na najwyższym poziomie. Ponadto, obsługa szybkie Internetu za pośrednictwem modułu LTE cat. 16, moduł Bluetooth 5.0 oraz dedykowane oprogramowanie. Fani smartfonów od Sony powinni być zachwyceni. Model Xperia XZ Premium ma też wiele atutów, aby przekonać do siebie sceptyków.

test-sesja-sony-xperia-xz-premium (8)

Pod względem jakości rejestrowanego obrazu Xperia XZ Premium jest bardzo dobrym aparatem mobilnym, ale nie najlepszym. W tej kategorii wyścig wygrywa konkurencja. LG G6, jak i jego poprzednik G5 robią zdjęcia lepszej jakości. Lepiej prezentują się też fotografie z Samsunga Galaxy S8/S8+. Jednak trzeba docenić starania Japończyków. Za pomocą Xperii XZ Premium użytkownik wykona lepsza zdjęcia oraz filmy niż za pośrednictwem ubiegłorocznego flagowca Sony.

Sony chciało pokazać, jak wygląda smartfonowy luksus po japońsku. Z pewnością to udało im się osiągnąć. Urządzenie za pomocą, którego można załatwić wiele spraw służbowych, ale też będzie dla odbiorcy centrum multimedialnej rozrywki. Jeśli jednak kogoś Xperia XZ Premium nie przekonuje, to alternatywy należy szukać wśród topowych, tegorocznych flagowców konkurencji – Samsung, LG, Huawei, czy Apple wedle własnych preferencji.

Back to top button