Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Xiaomi Redmi Note 3: Note w chińskim wydaniu

Xiaomi, w porównaniu do konkurencji (np. Samsunga czy Sony), jest bardzo młodą firmą – założoną w 2010 roku. Mimo to, smartfony tego producenta przyciągają do siebie coraz większą rzeszę fanów, również w Polsce. Ostatni kwartał roku 2016 i początek 2017 to czas, w którym chiński koncern zaczyna oficjalną dystrybucję swoich produktów na nasz rynek. Bohaterem testów jest egzotycznie brzmiący model – Xiaomi Redmi Note 3, smartfon, który swoją premierę miał w styczniu 2016 roku. Teraz jest on dostępny w kilku sklepach w Polsce i z pewnością warto mu się przyjrzeć ze względu na stosunek jakości do ceny. Smartfon można zakwalifikować do średniej półki cenowej. Testowany model producent wyposażył w 5,5-calowy ekran o rozdzielczości Full HD (1080 x 1920 pikseli), 6-rdzeniowego Snapdragona 650 (podobnie jak Sony w droższej Xperii X), 16 GB pamięci wewnętrznej, 2 GB RAM-u oraz aparat główny o matrycy 16 Mpix. Warto zaznaczyć, że na rynku jest też wersja z 32 gigabajtami wbudowanej pamięci, 3 GB RAM-u oraz pojemnością baterii 4050 mAh (akumulator testowanego modelu ma pojemność równą 4000 mAh). Ponadto urządzenie obsługuje dwie karty SIM. Na papierze parametry wyglądają na dobrą kompozycję. Czy w praktyce Redmi Note 3 okaże się tak samo dobry? Czy sięgając po telefon ze średniej półki cenowej można liczyć na jego niezawodność? Czas się o tym przekonać.

specyfikacje-xiaomi-redmi-note-3

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Wykonanie i wygląd

Xiaomi Redmi Note 3 to urządzenie ze średniej półki cenowej. Mimo to pozytywnie zaskakuje jego eleganckie, biznesowe wzornictwo. Obudowa wykonana jest w większości z aluminium – poza plastikowymi wstawkami na górnej i dolnej części tylnego panelu. Taki zabieg jest celowy. Pod tymi wstawkami ulokowane są anteny, a plastik to tworzywo, które nie zakłóci ich pracy. Plastikowe elementy idealnie komponują się z aluminiową częścią telefonu. Na łączeniach nie widać szczelin. Również kolorystyka smartfona nadaje mu elegancji. Chińczycy zdecydowali, że Redmi Note 3 będzie dostępny w kolorach złotym, srebrnym i szarym. W pudełku poza urządzeniem znajduje się ładowarka, kabel ze złączem micro USB 2.0 oraz igła umożliwiająca wysunięcie tacki na karty nano SIM i micro SD. Minusem jest brak słuchawek w zestawie. Całość zapakowana jest w białe pudełko z wizerunkiem smartfona oraz logo producenta i nazwą modelu.

Znaczną część przedniego panelu zajmuje 5,5-calowy ekran IPS o rozdzielczości Full HD (1080 x 1920 punktów), który otacza cienka czarna ramka. Przy podświetlonym wyświetlaczu nie wygląda to estetycznie. Nad ekranem znajduje się głośnik, przedni aparat o matrycy 5 Mpix, czujnik światła oraz dioda LED informująca o powiadomieniach. Pod wyświetlaczem ulokowane są dotykowe przyciski: „Powrót”, „Menu” oraz „Lista aplikacji”. Jest to rozwiązanie znane z flagowców Samsunga, np. Galaxy S6 i Galaxy S7. Dzięki takiemu położeniu przycisków nie zabierają one dodatkowego miejsca na ekranie smartfona. Cały przedni panel pokryty jest hartowanym szkłem, lecz nie jest to Gorilla Glass. Xiaomi korzysta ze szkła od nieokreślonego producenta, które dobrze chroni smartfon przed zarysowaniami i upadkami.

test-xiaomi-redmi-note-3 (7)

Tylny panel prezentuje się następująco: u góry jest plastikowa wstawka, pod nią znajduje się okrągły obiektyw aparatu głównego, tuż pod nim lampa LED, a poniżej jest czytnik linii papilarnych – o identycznym kształcie i rozmiarze jak obiektyw. Środek panelu nie jest zagospodarowany. Dopiero w jego dolnej części znajduje się logotyp producenta, pod którym znajduje się głośnik. Tylny panel zakończony jest plastikowym elementem. Warto zwrócić uwagę na krawędzie urządzenia, bowiem na każdej z nich producent umieścił przyciski bądź gniazda. Na górnej krawędzi znajduje się wejście słuchawkowe minijack, a na prawej przyciski fizyczne odpowiadające za regulację głośności oraz włączanie/wyłączanie urządzenia. Dolny bok to miejsce na wejście micro USB oraz mikrofon. Z lewej strony umieszczono szufladkę przeznaczoną dla kart nano SIM oraz micro SD.

Testowany model koloru złotego wygląda na urządzenie warte więcej niż w rzeczywistości. Komponenty obudowy są dobrze spasowane. Pozytywnie zaskakuje również odporność na zabrudzenia tylnego panelu. Przy codziennym użytkowaniu ciężko jest też go zarysować. Dotyczy to również przedniego panelu pokrytego hartowanym szkłem. Wadą tego tworzywa jest nieco oporna reakcja na gesty – nie jest tak płynna jak w przypadku smartfonów z Gorilla Glass. Również irytować może cienka czarna ramka wokół ekranu. Na podobne rozwiązanie zdecydował się Asus w modelu Zenfone 3 Deluxe.

Dla zainteresowanych test wytrzymałości Xiaomi Redmi Note 3.
Uwaga! Wideo w języku angielskim.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Xiaomi Redmi 3 Note jest oparty na bazie Androida 5.0.1 Lollipop. Producent zadbał o aktualizację systemu do wersji 6.0.1 Marshmallow. Warto zaznaczyć, że nie jest to czysta wersja systemu operacyjnego. Xiaomi korzysta z autorskiej nakładki MIUI 8, która jest na bieżąco aktualizowana. W trakcie testów smartfon miał wgraną wersję beta o numerze 7.4.13. Nakładka producenta zmienia interfejs smartfona, a wszystkie ikony są dostępne wyłącznie na pulpitach. Ich wygląd można dowolnie personalizować za pomocą motywów. Przypomina to rozwiązanie zastosowane w smartfonach Huawei, np. P9 Lite, a jak wiadomo takie działanie inspirowane jest marką Apple i systemem iOS. Jednak żadna z powyższych firm nie ma do zaoferowania tego co Xiaomi. Chodzi o tryb drugiej przestrzeni. Umożliwia on wydzielenie w smartfonie dodatkowej, odizolowanej przestrzeni z oddzielnymi pulpitami, programami, a nawet danymi. Oznacza to, że w smartfonie są dwie niezależne przestrzenie, między którymi można swobodnie i szybko przełączać.

Pomimo obsługi dwóch przestrzeni smartfon działa niezwykle płynnie. Z interesujących opcji dostępne są np. blokowanie dowolnej aplikacji hasłem, tryb jednoręczny, tryb czytania czy możliwość nagrywania ekranu. Warto również wspomnieć o trybie Lite, który powoduje uproszczenie ekranu głównego i menu. Po włączeniu tego trybu ikony są większe, do dyspozycji użytkownika jest też oddzielny pulpit z sześcioma wybranymi kontaktami z książki adresowej. Wszystko jest duże i czytelne. Jest to zdecydowanie korzystne rozwiązanie dla osób starszych. Xiaomi zaoferowało jeden z najbardziej intuicyjnych i czytelnych trybów uproszczenia ekranu.

Na urządzeniach z Androidem od firmy Xiaomi można zalogować się nie tylko do konta Google, ale również do konta na platformie chińskiego producenta. W zamian za to producent udostępnia funkcjonalną chmurę. Do dyspozycji jest 5 GB wolnej przestrzeni, a w chmurze można zapisywać wszystko – dane, kontakty, zdjęcia, a nawet kopię zapasową urządzenia.

O bezpieczeństwo danych zadba skaner linii papilarnych. Odczyt odcisków palców przez wbudowany czytnik działa szybko i precyzyjnie. Ponadto, jeśli ta forma blokady nie jest w aktywnym użyciu, to przyłożenie palca do skanera podświetli ekran. Jest to poręczniejsze rozwiązanie niż wciskanie za każdym razem włącznika. O dziwo, umiejscowienie czytnika linii papilarnych pod głównym aparatem jest w tym przypadku niezwykle wygodne.

Producent zadbał o użytkowników i wyposażył swojego flagowca w pakiety standardowych aplikacji m.in. od Google’a (przeglądarka Chrome, Gmail, Mapy, YouTube itd.), programy odpowiadające za podstawowe funkcje – Telefon oraz Wiadomości – oraz social media, np. Facebook. Ponadto Xiaomi zadbało o pakiet narzędzi. W pamięci telefonu znajdują się takie aplikacje jak Galeria, Kalkulator, Poczta, Radio, ale też Dyktafon, Skaner kodów QR, Kompas. Na jednym z pulpitów znajduje się również dostęp do globalnego forum MIUI (zrzeszające użytkowników Xiaomi) oraz Pilota Mi. Ta ostatnia opcja sprawia, że smartfon stanie się również pilotem do wielu urządzeń domowych, np. telewizora, wieży stereo, projektora, czy wentylatora. Oczywiście, jeśli brakuje jakiegoś programu, to z pomocą zawsze przychodzi Sklep Play i mnóstwo darmowych, jak i płatnych gier oraz aplikacji do pobrania.

 

Wyświetlacz

Xiaomi wyposażyło Redmi 3 Note w ekran o przekątnej 5,5” i rozdzielczości Full HD (1080 x 1920 pikseli), pokryty warstwą hartowanego szkła. Jakość wyświetlanego obrazu nie robi jednak oszałamiającego wrażenia. Lepiej prezentują się wyświetlacze o rozdzielczości Full HD zastosowane np. w Samsungu Galaxy A5 (2016) czy wspomnianej Sony Xperii X. W wyświetlanym obrazie brakuje odpowiedniego nasycenia barw. Przez to odwzorowane kolory wydają się blade. Lepszy mógłby być również poziom kontrastu, a także głębia wyświetlanej czerni. Przy maksymalnej jasności ekranu jest to raczej kolor ciemnoszary.

Również kąty widzenia nie są idealne, co jest charakterystyczne dla większości matryc IPS. Na plus są za to czytelne, wyraźne czcionki oraz korzystanie ze smartfona w pełnym słońcu. Wyświetlacz dobrze sprawdza się w zaciemnionych pomieszczeniach, przy minimalnym poziomie jasności. Czujnik światła reaguje na zmianę warunków otoczenia ze znacznym opóźnieniem.

-~- Aparat -~-

Aparat

Chiński smartfon ma wbudowaną główną kamerę o matrycy 16 Mpix z obiektywem o przysłonie f/2.0. Jest to spora liczba megapikseli, jak na model ze średniej półki cenowej. Jednak ten parametr nie zawsze musi iść w parze z jakością. W przypadku zdjęć wykonanych Redmi Note 3 można stwierdzić, że prezentują się naprawdę przeciętnie. Mowa tu o fotografiach zrobionych przy dobrych warunkach atmosferycznych. Zdjęcia nocne i te przy sztucznym świetle wychodzą po prostu słabo. Jeśli warunki oświetleniowe są gorsze, ujęciom ma pomagać dwutonowa lampa LED. Z kolei selfie można wykonać za pomocą przedniego, 5-megapikselowego aparatu z obiektywem o przysłonie f/2.0. Niestety tego rodzjau zdjęć nie można doświetlić po zmroku za pomocą lampy błyskowej ani wyświetlacza. Fotografie wykonane przednią kamerą również wielu osób nie zadowolą.

test-xiaomi-redmi-note-3 (16)

Aplikacja do wykonywania zdjęć działa płynnie. Nie jest jednak intuicyjna. Trzeba poświęcić kilka chwil na jej opanowanie. Dostępne opcje i tryby są rozsiane po całym ekranie. Xiaomi oferuje w swoim smartfonie bogaty wybór trybów rejestrowania obrazu. Poza standardowymi trybami – ręcznym, panoramą, czy samowyzwalaczem – znajduje się tu tryb nocny lub Tilt-Shift (efekt polegający na obróceniu płaszczyzny ostrości – ostry jest jedynie obiekt w środku kadru). Mimo takiego wyboru zrobione fotografie nie będą dobrej jakości. Warto zaznaczyć, że tryb manualny jest niedopracowany. Można dokonywać zmian jedynie w ustawieniach balansu bieli i czułości ISO (od 100 do 3200). Nie można ustawić chociażby czasu ekspozycji.

Zdjęcia wykonane za dnia w trybie automatycznym są przeciętnej jakości. Zarówno w idealnych warunkach, jak i przy zachmurzeniu fotografie zazwyczaj cechują się średnim odwzorowaniem kolorów. Pozytywnie za to zaskakuje odwzorowanie liczby detali za dnia. Jakość zdjęć jeszcze bardziej spada, gdy robione są po zmroku lub w pomieszczeniach ze sztucznym światłem. Odwzorowanie kolorów i detali stoi na przeciętnym poziomie. Na fotografiach występuje niestety duże zaszumienie. Sytuacji nie poprawia korzystanie z niedopracowanego manualnego trybu fotografowania. Aparat to zdecydowanie pięta achillesowa Redmi Note 3. Jakości zdjęć bliżej jest do tej ze średniobudżetowych smartfonów, jak np. Samsung J5 (2016). Z kolei za pomocą urządzeń mobilnych z podobnego pułapu cenowego można uzyskać lepszej jakości zdjęcia, np. w Samsungu J7 (2016).

Selfie zrobione za dnia prezentują się również przeciętnie. W gorszych warunkach oświetleniowych widoczny jest szum cyfrowy, zawodzi też odwzorowanie kolorów. Ponadto za pomocą smartfona nie można doświetlić zdjęć wykonanych przednią kamerą. Nie jest to idealny smartfon do robienia selfie.

Redmi Note 3 rejestruje filmy w rozdzielczości Full HD (1080 x 1920 pikseli). Smartfon umożliwia też nagrywanie time-lapse’ów oraz w trybie slow motion. Jakość nagranych filmów nie jest zadowalająca, aczkolwiek wideo kręcone za dnia jest płynne. Detale odwzorowane są poprawnie, jednak szybkie zmiany kadru negatywnie wpływają na ostrość obrazu. Przeszkadza też brak stabilizacji obrazu. W nagraniach rejestrowanych w nocy wyraźnie widać szumy. Smartfon potrzebuje dłuższej chwili na złapanie ostrości. Jakość nagrań wideo, podobnie jak zdjęć, jest bliższa smartfonom z niższej półki cenowej.

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

Multimedia i Internet

Na Xiaomi Redmi Note 3 można obejrzeć filmy zapisane w formatach 3GP, MP4, WMV, AVI, MKV, MOV i FLV. Smartfon płynnie wyświetla nagrania w rozdzielczości Full HD. Aplikacja do oglądania filmów oferuje jedynie ustawienie poziomu głośności, jasności ekranu oraz dopasowanie filmu do rozmiarów wyświetlacza. Program nie obsługuje napisów w żadnym formacie. Większy wybór opcji oferuje aplikacja Muzyka. Jest to odtwarzacz od chińskiego producenta, przy użyciu którego bez problemów można posortować biblioteki utworów według nazw wykonawców i tytułów albumów, Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość zalogowania się do konta Xiaomi z poziomu aplikacji. Pozwala to na słuchanie piosenek, które są przechowywane w chmurze. Smartfon obsługuje pliki audio zapisane w formatach MP3, AAC, ALAC, AMR, MIDI, Ogg, WMA.

test-screenshot-xiaomi-redmi-note-3 (24)

Wbudowany głośnik odtwarza dźwięk przeciętnej jakości. Gra zdecydowanie zbyt cicho, a jego ulokowanie na tylnym panelu nie wpływa dobrze na jego funkcjonalność. W zestawie niestety nie ma słuchawek. Mimo to warto zwrócić uwagę, że wśród aplikacji zainstalowanych w pamięci smartfona znajduje się Radio FM.

Surfować po Internecie można za pomocą zainstalowanych w pamięci smartfona przeglądarek Chrome lub Internet. Obie działają bardzo szybko i sprawnie. Dużym atutem przeglądarki od Google’a jest synchronizacja danych z dowolną wersją Chrome’a przypisaną do naszego konta Google. W ten sposób bez problemu zostaną otwarte ulubione zakładki z komputera na ekranie smartfona. Z kolei korzystając z przeglądarki Internet można połączyć się z naszym kontem Xiaomi i korzystać z dedykowanej chmury. Obie przeglądarki umożliwiają szybkie przeglądanie kilkunastu kart jednocześnie. Poprawnie działają również w trybie incognito – witryny nie są zapisywane w historii przeglądanych stron.

Komunikacja

Jakość rozmów to kolejny, obok aparatu, minus tego smartfona. Głos rozmówcy w testowanym modelu jest przeciętny, zarówno podczas rozmowy w trybie głośnomówiącym, jak i w klasycznej formie komunikacji telefonicznej. Również rozmówcy często narzekali na to, że mikrofon słabo zbiera głos.

Xiaomi Redmi Note 3 umożliwia transmisję danych poprzez LTE Cat. 7 (pobieranie do 300 Mb/s, wysyłanie do 100 Mb/s). Smartfon został wyposażony w dwuzakresowy moduł Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 oraz GPS obsługujący A-GPS i GLONASS. Brakuje modułu NFC. Testy komunikacyjne wypadły dobrze, smartfon nie gubił zasięgu ani transmisji danych poprzez LTE ani Wi-Fi.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność i bateria

Xiaomi Redmi Note 3 wyposażony jest w 6-rdzeniowy procesor Snapdragon 650, w którego skład wchodzą 4 rdzenie Cortex-A53 taktowane zegarem 1,4 GHz, para rdzeni Cortex-A72 taktowanych zegarem 1,8 GHz i układ graficzny Adreno 510. Smartfon zaopatrzony jest również w 2 GB RAM-u. Testowany model jest wyposażony w 16 GB miejsca na dane. Do dyspozycji użytkownika pozostaje jednak zaledwie 8,8 GB. Na rynku występuje jeszcze drugi wariant pamięciowy Redmi Note 3 – wyposażony jest w 32 GB pamięci wewnętrznej oraz 3 GB RAM-u. Testowany model spełni wymagania wydajnościowe wielu użytkowników, jednak niecałe 9 GB pamięci na dane to zdecydowanie za mało. Na szczęście w smartfonie można umieścić kartę micro SD (do 256 GB). Jednak w tym przypadku karta micro SD zastąpi drugą kartę nano SIM.

test-screenshot-xiaomi-redmi-note-3 (25)

Mimo niewielkiej ilości pamięci wewnętrznej Redmi Note 3 może pełnić rolę zarówno multimedialnego centrum rozrywki, jak i służbowego telefonu. Potwierdzają to również wyniki testów syntetycznych – w AnTuTu smartfon uzyskał korzystny wynik 75 936 punktów. Xiaomi udowadnia, że można wyprodukować wydajny smartfon ze średniej półki cenowej. Chiński telefon zdecydowanie wygrał ze smartfonami w zbliżonej kategorii cenowej – Samsung J7 (2016), czy flagowcem z 2015 roku – LG G4. Warto zauważyć, że Xiaomi Redmi Note 3 i Xperia X osiągają wyniki zbliżone do siebie. Cenowo wyżej plasuje się jednak smartfon od Sony. Ponadto smartfon od Xiaomi uzyskał o wiele (ponad 20 tysięcy punktów) lepszy wynik od chińskiej konkurencji – Huaweia P9 Lite. Wydajność urządzenia od Xiaomi przekłada się na płynne działanie wymagających gier, np. Mortal Kombat X oraz Asphalt 8.

Wyniki testu w AnTuTu: 75 936 punktów (3D: 18204, UX: 27396, CPU: 23542, RAM: 6797)

Bateria

Xiaomi wyposażyło Redmi Note 3 w niewymienną baterię o pojemności 4000 mAh (w wersji 32 GB pojemność baterii wynosi 4050 mAh). Czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora jest naprawdę zadowalający. Przy umiarkowanym sięganiu po telefon (kilka połączeń i wiadomości dziennie, włączona transmisja danych i sporadyczne korzystanie z aplikacji) bateria rozładuje się po upływie dwóch dni. Wytrzymałość akumulatora przy intensywnym korzystaniu ze smartfona również jest dobra. Częste uruchamianie aplikacji (w tym oglądanie filmów, muzyka, gry), włączona transmisja danych i dłuższe rozmowy głosowe nie wpłyną znacząco na stan baterii – wytrzyma ona około doby. Przy tak dużej pojemności akumulatora ogromną wadą jest brak możliwości szybkiego ładowania. Chcąc naładować baterię od 0% do 100% należy uzbroić się w cierpliwość – czas ładowania wynosi ponad 5 godzin.

Maksymalny czas oglądania filmu o rozdzielczości Full HD również zadowoli wielu użytkowników. Wyświetlanie filmów bez przerwy, przy ustawieniu poziomu jasności ekranu na połowę, wynosi zawrotne jak urządzenie ze średniej półki cenowej 14 godzin i 24 minuty. Zadowalające wyniki wydajności baterii odnotowano również podczas słuchania muzyki. Smartfon z wygaszonym ekranem i wyłączoną transmisją danych przez godzinę zużył 2% baterii w ciągu godziny, a więc umożliwi słuchanie muzyki przez ponad 50 godzin.

Podsumowanie

Xiaomi zaskoczyło w pozytywny sposób. Redmi Note 3 to model ze średniej półki cenowej, wyposażony w komponenty na poziomie droższej Sony Xperii X. Płynne działanie, obsługa wielu funkcjonalnych aplikacji oraz multimediów. Świetny telefon do załatwiania spraw służbowych oraz funkcjonalne centrum multimedialnej rozrywki. Dużym atutem tego smartfona jest wydajność przewyższająca inne urządzenia z tego segmentu cenowego. Ponadto pozytywnie zaskakuje wzornictwo. Wiele osób przy pierwszym kontakcie mogłoby stwierdzić, że ma przed sobą o wiele droższy model lub flagowca Xiaomi. Złoty Xiaomi Redmi Note 3 prezentuje się znacznie korzystniej niż Xperia X, Samsung J7, a nawet Huawei P9 Lite. Jest duża szansa, że chiński smartfon nie zawiedzie w najbardziej nieoczekiwanych momentach. Wpływa na to pojemność bateriii i czas pracy na jej jednym ładowaniu. Można nie podłączać urządzenia do źródła prądu przez dwa dni i dalej będzie nam służyło.

Niestety Redmi Note 3 ma też wady. Przy tej cenie telefonu producent nie zdołał wyposażyć go w lepszej klasy wyświetlacz, a przede wszystkim aparat. Główna, jak i przednia kamera robią naprawdę kiepskiej jakości zdjęcia. Takich fotografii możemy spodziewać się po smartfonach z niższego segmentu cenowego. Takie rozwiązanie powoduje, że Redmi Note 3 konkuruje z Samsugiem J5 (2016) pod względem jakości zdjęć. Również rozczarowuje brak trybu szybkiego ładowania baterii. O ile smartfon wytrzyma długo na jednym ładowaniu, o tyle później trzeba się uzbroić w cierpliwość. Ponad pięć godzin w dzisiejszych czasach to zbyt długi czas oczekiwania na pełne naładowanie urządzenia.

Mimo to, wady nie stawiają Xiaomi Redmi Note 3 na straconej pozycji. Jeśli ktoś szuka wydajnego, wielozadaniowego smartfona z pojemną baterią, a to wszystko ze średniej półki cenowej – zdecydowanie dobrze trafił. Z racji niewielkiej ilości wolnego miejsca istotne jest zaopatrzenie się w kartę microSD. Ponadto szybki i precyzyjny skaner linii papilarnych będzie czuwał nad bezpieczeństwem naszych plików i danych. Jeśli ktoś oczekuje od smartfona przede wszystkim dobrych jakościowo zdjęć i lepszej jakości obrazu na ekranie, to powinien zdecydować się chociażby na LG G4 lub Sony Xperię X.

Back to top button