Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test ZTE Blade III

Budżetowy, chiński smartfon z 2012 roku, który działa na systemie operacyjnym Android. Poza (bardzo) niską ceną nie ma w nim prawie niczego interesującego, aczkolwiek jest to pod każdym względem ulepszona wersja starszego ZTE Blade.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Urządzenie wykonano z niezłej jakości, matowego plastiku i szkła pokrywającego ekran. Obudowa robi dobre wrażenie, jednak po wzięci jej do ręki czar pryska. Pokrywa baterii się ugina, a srebrna ramka na krawędziach kojarzyć się może z najtańszymi modelami nieznanych producentów. Innym mankamentem jest luźna bateria, która wyraźnie grzechocze wewnątrz obudowy, obijając się o pokrywę baterii. Nie powala też wygląd słuchawki. Połączenie srebrnego, szarego i czarnego nie wygląda zbyt atrakcyjnie, do tego wyraźnie widać wzorowanie się projektantów na smartfonach HTC.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

W przeciwieństwie do swojego następcy (ZTE Blade III Pro), telefon działa Androidzie 4.0, który został nieznacznie zmodyfikowany przez ZTE. Wizualnie system wygląda tak, jak stworzyło go Google. W interfejsie dominuje kolor czarny i niebieski, a całość prezentuje się minimalistycznie i stylowo. Producent zmienił tylko ekran blokady, który jednak sprawdza się gorzej od tego oryginalnego (trzeba przytrzymać ikonkę przez sekundę) i dodał kilka całkiem praktycznych aplikacji (np. pakiet biurowy). Poza powyższymi drobiazgami, to czysty Android wyposażony w podstawowe narzędzia, czyli przeglądarkę internetową, Youtube, Gmail, program e-mail, sklep z dodatkowym oprogramowaniem, wyszukiwarkę itd.

System działa sprawnie, chociaż zdarzają mu się spowolnienia i przycięcia. Stosunkowo świeża wersja Androida daje dostęp do setek tysięcy dodatkowych gier i aplikacji (z działaniem tych pierwszych mogą być jednak problemy). Warto jednak wiedzieć, że patrząc na postępowanie producenta, raczej nie ma co liczyć na dalsze aktualizacje, co z czasem doprowadzić może do problemów z działaniem nowszych aplikacji i gier.

Wyświetlacz

Pod tym względem ZTE Blade III prezentuje się przyzwoicie. Jego czterocalowy panel LCD o rozdzielczości 480 x 800 pikseli wyświetla naturalne kolory, ma szerokie kąty widoczności i dobrze reaguje na dotyk. Z jego wad trzeba wymienić dosyć jasną czerń oraz przeciętną czytelność w słońcu, jednak dla mniej wymagających czytelników będzie on bardzo dobry.

-~- Aparat -~-

Można o nim napisać tylko tyle, że jest. Niestety, matryca 5 Mpix nie przekłada się na jakość zdjęć, które ogólnie wychodzą przeciętnie. Telefon często ma problemy z ustawieniem ostrości, fotografie nie grzeszą wysokim kontrastem i są delikatnie prześwietlone. Nie ma też lampy doświetlającej, bez której zdjęcia w gorszych warunkach oświetleniowych wychodzą ciemne i pozbawione detali. Drażni również bardzo ograniczona aplikacja do obsługi aparatu.

Równie słabo prezentują się nagrywane kamerką filmiki w rozdzielczości 640 x 480 pikseli. Widać na nich niewiele, są pozbawione szczegółów i zdarza się im przycinać. Nie mniej, do oglądania na ekranie smartfona są wystarczające.

-~- Multimedia i Internet -~-

Nie jest to wymarzone urządzenie multimedialne. Niska wydajność odbija się na komforcie przeglądania stron internetowych i szybkości ich obsługi. Zapomnieć też można o odtwarzaniu filmów w jakości HD (te działają jednak w nowszy ZTE Blade III Pro), jednak fabryczny odtwarzacz radzi sobie z otwieraniem popularnych plików XviD i DivX a oglądania filmów na czterocalowym ekranie jest całkiem komfortowe.

Jakość dźwięku w słuchawkach jest bardzo przeciętna, tak samo jak możliwości wbudowanej aplikacji „Muzyka”. ZTE Blade III pod tym względem przegrywa z Apple, Samsungiem czy Sony. Trzeba też wspomnieć o słabym zestawie słuchawkowym dołączonym do telefonu, który warto zastąpić własnym. Kolejnym rozczarowaniem jest ilość wbudowanej pamięci (4 GB), której do dyspozycji użytkownika oddano jedynie 2,5 GB (kilkaset piosenek, lub 3 filmy w kiepskiej jakości). Na szczęście, smartfon obsługuje karty microSD (do 32 GB).

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Telefon działa dzięki przedpotopowemu, jednordzeniowemu procesorowi taktowanemu 1 GHz i 512 MB pamięci RAM. Łatwo się domyślić, że nie jest to demon szybkości i nie nadaje się dla graczy. Układ zapewnia znośną płynność działania systemu, ale i tu nie należy spodziewać się cudów. Sytuacji nie ratuje stosunkowo niewielka ilość pamięci RAM, której szybko zaczyna brakować podczas korzystania z kilku aplikacji jednocześnie.

Bateria

Bateria rzadko pozwala na cały dzień pracy urządzenia przy wykorzystaniu jego multimedialnych i internetowych funkcji, co przy takich podzespołach i ekranie może dziwić. Znacznie lepiej w takiej sytuacji sprawdza się np. konkurencyjna Sony Xperia J. Jeśli ograniczy się eksploatację urządzenia do minimum, to na jednym ładowaniu wytrzymać może ono do kilku dni.

Podsumowanie

To kolejny smartfon od chińskiego producenta, który był ewidentnie wzorowany na wyglądzie bardziej prestiżowych urządzeń HTC. Trudno jednak uznać to za zaletę tej słuchawki, skoro samo wykonanie zostawia sporo do życzenia, a na rynku jest wiele znacznie ciekawszych i niejednokrotnie lepszych urządzeń z Androidem (np. LG L7, Sony Xperia E). ZTE Blade III ma niewiele pozytywnych cech i całą masę irytujących wad. Niestety, model ten to typowy, pozbawiony wyrazu budżetowiec, stworzony głównie po to, żeby wciskać go klientom za złotówkę przy podpisywaniu abonamentu. Ale na takich samych warunkach można otrzymać znacznie lepszą pod każdym względem Nokię Lumię 520, o ile komuś nie przeszkadza Windows Phone 8.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button