Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test ZTE Grand S

Chiński smartfon ze średniej półki cenowej z 2013 roku. Słuchawka ta charakteryzuje się niecodziennym wzornictwem oraz wysoką wydajnością, która nadal powinna usatysfakcjonować nawet bardziej wymagających użytkowników. Niestety, model ten ma też kilka wad, a jedną z największych jest brak aktualizacji oprogramowania, co jest dosyć częstym zjawiskiem w przypadku chińskich producentów, a w szczególności ZTE.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Zarówno wygląd, jak i wykonanie urządzenia można uznać za bezkompromisowe. Świadczy o tym chociażby prestiżowa nagroda iF Design z 2013 roku, która została przyznana ZTE Grand S za nietuzinkowe wzornictwo. Słuchawka jest do tego niesamowicie cienka (6.9 mm w najcieńszym miejscu) i zgrabna. Odrobinę grubsza jest jedynie górna część obudowy, w której znalazł się m.in. aparat. Telefon został wykonany ze wzmacnianego szkła ochraniającego ekran oraz plastiku. To pierwsze zostało pokryte powłoką oleofobową, która utrudnia zbieranie się brudy i odcisków palców na wyświetlaczu. Z kolei wykorzystane tworzywo sztuczne jest matowe i przyjemne w dotyku, dzięki czemu słuchawka leży dobrze w dłoni i jest odporna na zarysowania. W wygodnym chwyceniu urządzenia pomagają również delikatnie zaokrąglone boki obudowy, które lepiej dopasowują się do ręki. Nie bez znaczenia jest niski ciężar Grand S wynoszący zaledwie 110 g. Pewno obawy można za to mieć do wspomnianej, górnej części obudowy, która odstaje, a do tego jest błyszcząca, więc może się porysować stosunkowo szybko.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

ZTE Grand S działa na Androidzie 4.2, który został nieznacznie zmodyfikowany przez ZTE. Wizualnie system wygląda tak, jak stworzyło go Google. W interfejsie dominuje kolor czarny i niebieski, a całość prezentuje się minimalistycznie i całkiem stylowo. Producent zmienił tylko ekran blokady, który jednak sprawdza się gorzej od tego oryginalnego (trzeba przytrzymać ikonkę przez sekundę) i dodał kilka całkiem praktycznych aplikacji (np. pakiet biurowy). Poza powyższymi drobiazgami, to czysty Android wyposażony w podstawowe narzędzia, czyli przeglądarkę internetową, Youtube, Gmail, program e-mail, sklep z dodatkowym oprogramowaniem, wyszukiwarkę itd.

System działa sprawnie, a dzięki wydajnym podzespołom zapomnieć można o przycięciach oraz spowolnieniach. Trzeba jednak wspomnieć o dość starej (jak na urządzenie tej klasy) wersji Androida oraz znikomej szansie na aktualizacje. W efekcie, smartfon pozbawiony jest wielu ciekawych, nowych funkcji, a także w przyszłości może to prowadzić do niekompatybilności z nowszymi grami i aplikacjami. Nie można też zapomnieć, że pod względem intuicyjności zarówno iOS, jak Windows Phone znacznie przebijają Androida, co może mieć niebagatelne znacznie w przypadku mniej zaawansowanych technicznie osób.

Wyświetlacz

Smartfon został wyposażony w pięciocalowy panel IPS LCD o rozdzielczości Full HD (1080 x 1920 pikseli). Dzięki takim parametrom wyświetlany obraz jest idealnie ostry i nawet bardzo małe czcionki są na nim czytelne. Pozostałe cechy ekranu też nie są złe. Wyświetlacz dobrze odwzorowuje kolory (są one jednak dosyć zimne) i tylko patrząc pod większym kątem obraz staje się trochę ciemniejszy (barwy pozostają jednak niezmienione). Kontrast oraz głębia czerni są bez zastrzeżeń, co pozytywnie odróżnia ten model od podobnej sprzętowo Sony Xperii Z. Pewne zastrzeżenia można jedynie mieć do czytelności ekranu w słońcu, która jest przeciętna. Nie oznacza to, że z Grand S nie da się korzystać poza pomieszczeniami, ale może to być jednak trochę utrudnione.

-~- Aparat -~-

Jak na 13 Mpix, zrobione Grand S zdjęcia uznać trzeba za bardzo przeciętne, a wręcz marne. Na fotografiach widoczny jest nadmiar kolorowego (cyfrowego) szumu. Ujęciom brakuje też zazwyczaj głębi, mają przesycone kolory (zwłaszcza zieleń i pomarańcz) i niepoprawną dynamikę (skrajnie oświetlone elementy stają się nieczytelne). Sytuacja wygląda jeszcze gorzej w przypadku zdjęć zrobionych w ciemnym otoczeniu (np. w restauracji) i wykonane w takich warunkach fotografie trudno uznać za satysfakcjonujące. Ich szczegółowość stoi na nieakceptowalnym poziomie, tak samo jak ilość wspomnianego wcześniej szumu. Co gorsza, sytuacji nie ratuje niezbyt mocna dioda doświetlająca LED, której użycie powoduje dodatkowe przekłamanie kolorów.

Trochę lepiej prezentują się nagrywane smartfonem filmiki w rozdzielczości Full HD (1080p). Rejestrowany obraz jest płynny, a telefon dobrze radzi sobie z ustawianiem ostrości. Niestety, również w tym przypadku kolory są wyraźnie przesycone.

-~- Multimedia i Internet -~-

Duży ekran i świetna wydajność to połączenie, które gwarantuje duże możliwości multimedialne. Nie inaczej jest w tym przypadku. ZTE Grand S bardzo dobrze sprawdza się w roli przenośnego odtwarzacza wideo. Dodatkową zaletą jest fabryczne wsparcie dla plików multimedialnych DivX oraz XviD. Jeśli jednak komuś nie spodoba się wbudowany odtwarzacz, to na Androida dostępnych jest wiele alternatywnych aplikacji tego typu.

Również podczas przeglądania Internetu opisywanemu modelowi trudno cokolwiek zarzucić. Przeglądarka internetowa działa szybko, a obsługa łączności 4G LTE dodatkowo przyspiesza wczytywanie treści. Z kolei wysoka rozdzielczość ekranu umożliwia czytanie nawet bardzo drobnego tekstu bez konieczności jego powiększania.

Także w muzycznym zastosowaniu urządzenie ZTE sprawuje się bardzo dobrze. Jakość dźwięku w słuchawkach jest satysfakcjonująca, tak samo jak jego głośność. Niestety, tego samego nie można powiedzieć o głośniku zewnętrznym, który jest dosyć cichy i np. na ulicy staje się słabo słyszalny. Dobre wrażenie robi za to ilość wbudowanej pamięci. Z 16 GB użytkownik ma dostęp do ok. 13 GB, co pozwala na zapisanie w telefonie kilku tysięcy piosenek lub ok. 6 filmów w rozdzielczości Full HD. W razie potrzeby można też skorzystać z karty microSD do 32 GB.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

ZTE Grand S działa dzięki wydajnemu, czterordzeniowemu procesorowi taktowanemu 1.7 GHz oraz 2 GB pamięci RAM. Są to dokładnie takie same podzespoły, jak w konkurencyjnych Sony Xperia Z oraz LG Nexus 4. Urządzenie ZTE działa dzięki nim szybko i radzi sobie z nawet rozbudowanymi graficznie grami. Trochę kłopotów sprawiać może jedynie wysoka rozdzielczość ekranu, przez którą bardzo zaawansowane gry mogą nie działać tak płynnie, jak w przypadku wspomnianego Nexusa dysponującego „zaledwie” panelem HD. Jest to jednak marginalny problem, który zauważą tylko bardzo wymagający użytkownicy. Świetnie sprawdza się za to ilość pamięci RAM, dzięki której korzystanie z wielu aplikacji w tym samym czasie nie przysparza żadnych kłopotów. Zapomnieć więc można o spowolnieniach czy automatycznym zamykaniu programów przez system w celu zwolnienia zasobów.

Bateria

Maksymalne odchudzenie obudowy negatywnie musiało odbić się na pojemności baterii i tak jest w praktyce. Ogniwo 1780 mAh to stanowczo za małe źródło energii, by umożliwić komfortową, całodzienną pracę na pięciocalowym ekranie Full HD z wydajnym procesorem. Co gorsza, może się okazać, że telefon nie wytrzyma nawet połowy dnia, gdyż rozładowuje się on po ok. 5 godzin przeglądania Internetu, 3 oglądania wideo w rozdzielczości HD lub 2-3 grania w rozbudowane graficznie tytuły!

Podsumowanie

W dniu swojej premiery model ten był jednym z najładniejszych chińskich smartfonów na rynku i nawet dziś może się on podobać. Uroku dodają mu również wydajny procesor, dobry ekran oraz obsługa łączności LTE. Niestety, łyżką dziegciu w tej beczce miodu okazują się słaby aparat oraz jeszcze gorsza bateria, która często nie jest w stanie dotrwać do końca dnia. Trochę szkoda, że producent nie zdecydował się na odrobinę pojemniejsze ogniwo kosztem nieznacznego pogrubienia obudowy. A tak, w ostatecznym rozrachunku Grand S przegrywa w potyczce z podobnymi sprzętowo, a do tego łatwiej dostępnymi modelami, np. LG Nexusem 4 lub równie stylową Sony Xperią Z.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button