Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

W 2016 roku z bazy Ubera wyciekły wrażliwe dane klientów i kierowców korzystających z aplikacji

Jeśli korzystacie z Ubera, to koniecznie musicie przeczytać ten tekst! W ubiegłym roku firma padła ofiarą poważnego ataku w wyniku którego wykradzione zostały dane około 57 milionów użytkowników. Co więcej, fakt o samym wycieku został zatajony i dopiero teraz dowiadujemy się o szczegółach całego zamieszania.

W zatuszowanie sprawy zamieszany był sam prezes przedsiębiorstwa – Travis Kalanick. Wraz z głównym specjalistą do spraw bezpieczeństwa – Joeyim Sullivanem podjęli decyzję o pójściu na współpracę z cyberprzestępcami. Hakerzy w zamian za usunięcie z zewnętrznych serwerów takich danych, jak adresy e-mail, imiona i nazwiska oraz numery telefonów kierowców i pasażerów korzystających z aplikacji otrzymać mieli 100 tysięcy dolarów amerykańskich. Uber, aby ukryć atak wpłacił okup jako nagrodę za znalezienie błędu w kodzie oprogramowania.

Dlaczego zatajono informację o wycieku? Kalanick dowiedział się o włamaniu w momencie dochodzenia, które prowadził prokurator generalny Nowego Jorku dotyczącego ujawnienia poufnych danych użytkowników. Był on również w trakcie rozmów z Federalną Komisją Handlu, które dotyczyły poprawności przetwarzania danych osobowych. Prezes chciał chronić firmę przed medialną nagonką oraz konsekwencjami samego ataku, które mogły przyjść ze strony organów ścigania. Sam Halanick odmawia komentarza odnośnie tej sprawy, a obecna dyrektor generalna Dara Khosrowshahi powiedziała, że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca i nie ma nic na usprawiedliwienie Ubera.

Joe Sullivan w wywiadzie z Bloombergiem opowiedział dokładnie jak doszło do włamania. Hakerzy uzyskali dostęp do kodu na GitHub z którego korzystali główni programiści, a później wykorzystali zapisane tam hasła w celu zalogowania się na koncie do Amazon Web Services, gdzie zbierane były dane użytkowników Ubera i ich kierowców.

„Tuż po całym incydencie znacząco poprawiliśmy nasze zabezpieczenia, które obecnie są bardzo trudne do złamania” – powiedziała Dara Khosrowshahi w jednym z wywiadów dla mediów.

Źródło: Mercurynews.com

Back to top button