Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Tylko w 2017 roku cyberprzestępcy wykradli prawie 150 miliardów euro

Według firmy Norton Cyber Security Insights do końca ubiegłego roku hakerzy ukradli niespełna 150 miliardów euro aż 980 osobom na całym świecie. Statystyki te mogą przerażać, jednak doskonale pokazują, że nie dbamy o swoje bezpieczeństwo w sieci. Na terenie naszego kontynentu poszkodowanych zostało aż 100 milionów osób, którym wykradziono prawie 24 miliardy euro.

Jak przestrzec się przed oszustami? Warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas użytkowania internetu. Nie należy podawać takiego samego hasła do wszystkich kont bankowych. Bardzo często popełnianym błędem jest również zapisywanie naszych poufnych danych na nieszyfrowanych dyskach komputerowych. Okazuje się, że wiele osób przekazuje swoje dane do logowania w odpowiedzi na podejrzaną wiadomość email. Tak skrajna nieodpowiedzialność może prowadzić do bardzo nieprzyjemnych skutków.

Okazuje się, że nadal bardzo popularną metodą oszustw internetowych jest ransomware. Według badań filmy Norton pliki aż co dziesiątej osoby na całym świecie były w ubiegłym roku przetrzymywane dla okupu. Prawie połowa ankietowanych przyznało się że nie praktykuje wykonywania kopii zapasowych plików.

Zapłacenie okupu może wydawać się naturalną reakcją ofiar, które chcą odzyskać swoje osobiste pliki – powiedział Nick Shaw, wiceprezes i dyrektor generalny Norton. Jednak przekazanie hakerom pieniędzy po prostu finansuje ich dalszą działalność bez żadnej gwarancji, że płacący odzyska dostęp do swoich cyfrowych danych. Każdy z nas może jednak przedsięwziąć proste kroki, aby utrudnić zadanie hakerom – dodaje.

Źródło: Norton

Back to top button