Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

24 lata dominacji IBM w rozwoju i badaniach

Ponad 8000 patentów uzupełniło w zeszłym roku portfolio firmy IBM. Amerykańskie konsorcjum od niemal ćwierć wieku nie schodzi z podium, według rankingów firm, którym urzędy przyznają największą liczbę patentowych.

W 2016 roku upływa 24 rok, w którym IBM prowadzi w rankingach uzyskanych w USA patentów. Tym razem pozytywnie rozpatrzono 8088 wniosków patentowych. IBM zwiększył liczbę uzyskanych patentów o 10 procent w stosunku do zeszłorocznego wyniku. Drugi w rankingu opracowanym przez IFI Claims Patent Services jest Samsung z 5518 patentami.

Kolejne miejsca zajmuje Canon, Qualcomm, Google, Intel, LG Electronics, Microsoft i TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co). Pierwszą dziesiątkę zamyka Sony z 2181 przyznanych patentów. Apple znalazł się na 11 pozycji z 2102 patentami. Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych przyznał w 2016 roku łącznie 304 126 patentów.

patenty-2016

Największy wzrost liczby uzyskanych patentów, rok do roku, odnotowały: Nokia – 74%, Huawei – 50%, Amazon – 46%, Hyundai – 39% i Intel – 36%. Ranking Top 50, opracowany przez IFI Claims wykazuje, że uzyskane w tym zestawieniu patenty przynależą łącznie do 11 państw, 41 procent patentów przypada na USA, 28% do Japończyków, Korea Południowa – 15%, Niemcy – 2,6%, Chiny 2,5%.

Sukces okupiony wydatkami

Działy badań i rozwoju IBM pochłonęły w 2016 rok 5,6 miliarda dolarów. Połowa tej kwoty została zainwestowana w USA. Największa liczba uzyskanych patentów została zgłoszona przez naukowców pracujących w stanie Nowy Jork (ponad 2700 pozytywnie rozpatrzonych wniosków). Centra badawczo-rozwojowe znajdujące się w Teksasie i Kalifornii uzyskały po ok. 1000 patentów. Łącznie uzyskane przez IBM patenty to wynik badań prowadzonych w 47 stanach USA, pozostałe centra odpowiedzialne za uzyskany w 2016 roku rezultat mieszczą się w 47 innych państwach.

Sztuczna inteligencja, nauczanie maszynowe, chmury obliczeniowe

Wśród 8088 uzyskanych przez IBM patentów ponad 1000 wynalazków dotyczy sztucznej inteligencji i przetwarzania poznawczego. IBM skupia swoje badania na nauczaniu maszyn, procesach rozumienia, efektywnego przetwarzania różnych typów danych oraz intuicyjnych metodach komunikacji z człowiekiem. Inne patenty obejmują m.in. wykorzystanie dronów do mapowania położenia kolonii mikrobów w szpitalach, fabrykach przetwarzających żywność oraz na polach z roślinami. Ponad 1000 patentów obejmuje zagadnienia związane z przetwarzaniem danych w chmurach obliczeniowych. W zakresie cyberbezpieczeństwa, jeden z wynalazków dotyczy wykrywania i izolacji zagrożeń w przypadku aplikacji pracujących w chmurze.

Żródła: IFI Claims Patent Services, CNET, VentureBeat

Tagi

Powiązane Artykuły

Back to top button
Close