Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

30 milionów złotych kary dla Orange Polska

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na operatora Orange Polska karę w wysokości 30 milinów złotych. Postępowanie zostało rozpoczęte w wyniku skarg konsumentów, napływających do urzędu.

Praktyka Orange Polska, zakwestionowana przez UOKiK dotyczy automatycznego przedłużania umów zawartych na czas określony, w przypadku braku działań podjętych przez konsumentów. Jeśli usługobiorca nie zdecydował się na przedłużenie umowy, nie była ona automatycznie zrywana. Firma Orange Polska przedłużała umowę na okres kolejnych 6 miesięcy (w przypadku Neostrady) lub 12 i 24 miesięcy w przypadku innych usług stacjonarnych. Dodatkowo, konsumentom, którzy wypowiedzieli umowy przed upływem tego czasu, były naliczane karne odsetki. UOKiK uznał, że Orange Polska nie zawsze jasno informował o postępowaniu, jakie należy podjąć, aby umowa nie została przedłużana automatycznie. Niejasne były również stwierdzenia konsultantów telefonicznych. Podczas toczonego postępowania Orange Polska zmieniło metodę, umożliwiając wybór działania po zakończeniu obowiązywania umowy (zachowanie dotychczasowych warunków z automatycznym przedłużeniem umowy, wypowiedzenie w dowolnym momencie lub wygaśnięcie umowy wraz z końcem promocji).

Expert image

Przedłużenie umowy przez abonenta na kolejny czas oznaczony powinno być świadomie i swobodnie przez niego wybierane. Dlatego telekom powinien jasno i rzetelnie poinformować konsumenta o możliwościach przedłużenia kontraktu

powiedział prezes UOKiK, Marek Niechciał

Wysoka kara i zwrot poniesionych kosztów

Na wysokość kary miał wpływ okres czasu, w jakim firma Orange Polska stosowała wyszczególnione praktyki: przedłużanie umów odbywało się co najmniej od listopada 2010 roku. UOKiK zobowiązał także Orange Polska do zwrotu byłym abonentom za przedterminowe rozwiązanie automatycznie przedłużanych umów oraz umożliwienie ich wypowiedzenia aktualnym abonentom, bez ponoszenia dodatkowych kosztów i konsekwencji.

Źródło: Uokik
Back to top button