Android wkrótce może wygrać batalię o Internet z Windows

statcounter-os-market-share

StatCounter wskazał ciekawe dane dotyczące systemów operacyjnych z których korzystamy do przeglądania stron internetowych. Ostatnie pięć lat niemal doprowadziło do zmiany rynkowego lidera.

Jeszcze w 2012 roku najczęściej surfowaliśmy po sieci z komputerów na których działał system operacyjny Microsoftu: w styczniu 82% ruchu generowane było właśnie z urządzeń z Windows. Pięć lat później dominująca pozycja Microsoftu nie jest już taka oczywista. W lutym 2017 roku za 38,6% ruchu internetowego wciąż odpowiadają tablety, smartfony i komputery z Windows, ale aż 37,4% ruchu to urządzenia działające pod kontrolą Androida. iOS i OS X odpowiadają za 18,23% ruchu w Internecie.

Wyraźnie rośnie popularność urządzeń mobilnych, z których coraz chętniej korzystamy do przeglądania Internetu, stad i coraz większy ruch generowany przez tablety i smartfony z Androidem. Nikt nie może jednak odmówić dominującej pozycji Microsoftu na komputerach stacjonarnych i laptopach: to wciąż ponad 84-procentowy udział w rynku. Nie zmienia to jednak faktu, że w październiku 2016 roku po raz pierwszy urządzenia mobilne wygenerowały w Internecie większy ruch od stacjonarnych maszyn i komputerów.

statcounter-os-market-share-poland-2-1-850x491 Android wkrótce może wygrać batalię o Internet z Windows

Duże różnice w różnych regionach

W Ameryce Północnej na szczycie listy najpopularniejszych systemów operacyjnych wciąż jest Windows (40,7% ruchu w Internecie), za nim iOS (24,9%) i Android (20,3%). Co ciekawe, w lutym 2017 roku StatCounter odnotował większy ruch generowany przez komputery i urządzenia z Windows 10 od maszyn z Windows 7. W Europie dominacja Windows jest jeszcze bardzie wyraźna: 51,8%, na drugim miejscu Android (23,5%). W Azji odwrotnie: pierwsze miejsce należy do Androida (51,8%), drugie do Windows (29,8%). W znacznej cześć Afryki dominującym systemem operacyjnym jest Android.

statcounter-os-market-share-poland-2-1-850x491 Android wkrótce może wygrać batalię o Internet z Windows

Zielona wyspa

Pod jednym względem Polskę wyróżnia się na mapie Europy. Spoglądając na statystyki StatCountera, dostrzeżemy że w naszym kraju Android z 53,29% udziałem już dawno pobił Windows, natomiast Windows w Polsce wciąż ma wysoki udział w ruchu internetowym: 40,5%. iOS i OS X zyskały łączny udział na poziomie 3,09%.

Źródło: Statcounter

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
100%
1 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top