Wiadomości

Android zyskuje udziały kosztem iOS

Jeśli chodzi o rynek systemów mobilnych, prawdziwa walka toczy się jedynie pomiędzy Androidem a iOS i zgodnie z najnowszymi danymi NetMarketShare, platforma od Google mogła pochwalić się wzrostem udziałów we wrześniu, do poziomu ponad 53%.

NetMarketShare, firma badająca rynek i monitorująca ruch w sieci, wykorzystała pozyskane we wrześniu informacje i na ich podstawie sporządziła raport dotyczący udziałów poszczególnych platform mobilnych. Okazuje się, że iOS zanotował w przeciągu miesiąca spadek z 40.82% do 38.58%. Jest to najbardziej zauważalna redukcja udziałów od kwietnia 2014 roku, kiedy to system Apple uzyskał 38.81%, w porównaniu do 41.97% miesiąc wcześniej. Chociaż trudno mówić tutaj o jakimkolwiek kryzysie, spekuluje się, że wpływ na to mogła mieć premiera iPhone’ów 6S i 6S Plus, która powstrzymała konsumentów przed zakupem starszych modeli, co w konsekwencji doprowadziło do spadków. Możliwe więc, że w październikowym zestawieniu, biorąc pod uwagę premierową sprzedaż tych smartfonów (13 milionów egzemplarzy), statystyki będą prezentowały się zgoła odmiennie. news-netmarketshare-mobile-1Android natomiast może zaliczyć zeszły miesiąc do udanych, notując wzrost z 52.14% do 53.54%. Na początku roku udział tego systemu wynosił 47.45%. Ciekawie powinien się prezentować kolejny raport, w związku z pojawieniem się niezwykle interesujących Nexusów od LG i Huawei, mających szansę jeszcze bardziej poprawić wyniki Androida. Tymczasem udziały Windows Phone poleciały nieco w dół – z 2.60% do 2.48%, ale i w tym przypadku jest nadzieja na poprawę, gdyż niedługo powinniśmy doczekać się debiutu Windows 10 Mobile oraz smartfonów Lumia 950 i Lumia 950 XL. Najgorzej wśród czołowych systemów mobilnych wypadło BlackBerry OS, którego udziały są obecnie tak niskie, że w wielu różnych zestawieniach jest klasyfikowany w kategorii „Pozostali”, w której umieszczane są praktycznie nie liczące się platformy. Według danych NetMarketShare BlackBerry OS miało we wrześniu 1.15% całego rynku mobilnego.

Źródło: NetMarketShare

Tagi

Robert Dunst

Miłośnik nowych technologii (szczególnie urządzeń mobilnych) i twórczości cyfrowej z naciskiem na komputerowe efekty specjalne. Gadżeciarz i fan elektronicznej rozrywki w wydaniu mniej oraz bardziej przenośnym. Obserwator świata telekomunikacji. Związany sentymentem z jednym z najbardziej kultowych telefonów w historii - Nokią 3310.

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close