Wiadomości

Apple łamie patenty, za co zapłaci ponad 600 milionów dolarów

Wyrokiem sądu w Teksasie, Apple będzie musiało wypłacić 626 milionów dolarów odszkodowania, w związku z umyślnym łamaniem patentów należących do VirnetX.

VirnetX, firma z Nevady określana mianem „trolla patentowego”, której większość przychodów pochodzi z licencjonowania patentów i związanych z tym roszczeń prawnych, po raz pierwszy pozwała Apple w 2010 roku. Sprawa dotyczyła rozwiązań (głównie zabezpieczeń) użytych w VPN on Demand, FaceTime oraz iMessage. Dwa lata później sąd nałożył na giganta z Cupertino karę w wysokości ponad 368 milionów dolarów z tytułu naruszenia własności intelektualnych VirnetX, jednak ostatecznie wyrok ten został unieważniony. Najnowsza runda procesu pomiędzy obiema stronami rozpoczęła się 25 stycznia w sądzie w Tyler (Teksas). Oskarżyciel żądał 532 milionów dolarów zadośćuczynienia, lecz zgodnie z orzeczeniem, przyznano mu 626 milionów dolarów. Apple ponownie zamierza odwoływać się od zasądzonej decyzji. W oficjalnym oświadczeniu firm wyraziła swoje zaskoczenie i rozczarowanie werdyktem, jednocześnie nawołując do koniecznej reformy systemu patentowego.

Źródło: Reuters

Tagi

Robert Dunst

Miłośnik nowych technologii (szczególnie urządzeń mobilnych) i twórczości cyfrowej z naciskiem na komputerowe efekty specjalne. Gadżeciarz i fan elektronicznej rozrywki w wydaniu mniej oraz bardziej przenośnym. Obserwator świata telekomunikacji. Związany sentymentem z jednym z najbardziej kultowych telefonów w historii - Nokią 3310.

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close