Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Apple przechowuje w iCloud (usuniętą) historię odwiedzanych stron

Nie byłoby w tym nic zaskakującego, bo przecież serwis iCloud jest wykorzystywany do synchronizacji przeglądanych stron pomiędzy urządzeniami Apple, jednak specjaliści z ElcomSoft są innego zdania.

Rosyjska firma ElcomSoft, specjalizująca się w odzyskiwaniu i zabezpieczaniu danych, we wpisie opublikowanym na blogu poinformowała o swoim odkryciu. Apple na kontach użytkowników iCloud gromadzi dane zawierające historię adresów otwieranych w przeglądarkach Safari. Dotyczy to zarówno iPadów, iPhone’ów, jak i Macbooków oraz stacjonarnych komputerów amerykańskiej korporacji, na których zainstalowano Safari i połączono przeglądarkę z usługa iCloud.

Inni też nas śledzą

Dobrze wiemy, jak konkurencyjne serwisy Google wykorzystują informacje o hasłach wpisywanych w wyszukiwarki do celów reklamowych. Kompletne archiwum odwiedzanych stron WWW może zdradzić o nas więcej niż Historia lokalizacji, powiązana z kontem Google.

ElcomSoft wyciąga dane, Apple je usuwa

Zapisywana w iCloud historia przeglądanych stron teoretycznie powinna być usuwana, jeśli użytkownik dokona takiej operacji na jednym z urządzeń. Rzeczywiście, po wyczyszczeniu historii otwieranych adresów WWW nie jest już ona synchronizowana na innych urządzeniach. Specjaliści z EcomSoft wykazali, że posługując się autorskim narzędziem Phone Breaker można odczytać kompletną historię przeglądanych stron internetowych. Dotyczy to także dat usunięcia wpisów przez użytkownika.

Po opublikowaniu informacji w mediach internetowych, firma Apple nie skomentowała doniesień ElcomSoftu, jednak specjaliści od zabezpieczeń poinformowali, że z serwisów iCloud zostały usunięte dane użytkowników obejmujące historię odwiedzanych adresów WWW.

elcomsoft-history

Źródło: Blog elcomsoft
Back to top button