Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Apple przedstawia najtańszego iPada w historii

Dzisiaj w Chicago odbyła się konferencja edukacyjna Apple’a, podczas której przedstawiono kilka nowych sprzętów. Najciekawszą dzisiejszą premierą jest nowy iPad z obsługą rysika Apple Pencil. Będzie to najtańszy tablet w historii firmy z Cupertino, a głównym targetem są szkoły i inne instytucje edukacyjne – dostaną one dodatkowy rabat przy zakupie urządzenia.

Choć nowy iPad nie różni się znacząco od modelu z 2017 roku, wprowadzono kilka ciekawych poprawek. Zabrakło znanych z droższych modeli smaczków typu Face ID czy wyświetlanie obrazu z częstotliwością 120 Hz, za to z budżetowej wersji iPada będzie można teraz korzystać przy pomocy Apple Pencil, dostępnego dotychczas jedynie dla wariantu Pro.

Wyświetlacz

W kontekście ekranu nie poczyniono zmian w stosunku do zeszłorocznego urządzenia – wciąż jest to 9,7-calowy panel IPS o rozdzielczości 2048 na 1536 (tzw. Retina Display). Wspomnianą już nowością jest obsługa rysika Apple Pencil. Wykrywana jest nie tylko siła nacisku, ale także kąt nachylenia „ołówka” – dodatkowo zadbano o wygodę korzystania poprzez technologię Palm Rejection. Umożliwia ona położenie dłoni na ekranie urządzenia i jednoczesne obsługiwanie go rysikiem.

Procesor, aparat

Zeszłoroczny iPad korzystał z chipsetu Apple A9, zaś nowy model może pochwalić się awansem do układu A10 Fusion napędzającego smartfony z generacji iPhone 7. Choć procesor ten został wydany już dwa lata temu, jego osiągi wciąż robią wrażenie. Za przetwarzanie danych odpowiadają 4 rdzenie o maksymalnym taktowaniu 2,3 GHz, a usprawnienia procesora graficznego umożliwiają korzystanie z aplikacji rozszerzonej rzeczywistości. Według zapewnień Apple’a uzyskano wzrost wydajności aż o 40% w przypadku CPU i 50% dla GPU w porównaniu z iPadem z 2017 roku.

Robienie zdjęć tabletem to dość niezręczna czynność. Niemniej jednak firma z nadgryzionym jabłkiem w logo zadbała i o ten aspekt, wyposażając swój nowy produkt w dobrej jakości aparaty. Z przodu znajdziemy obiektyw o rozdzielczości 5 megapikseli, który bez problemu poradzi sobie z wideorozmowami oraz robieniem selfie, natomiast główny obiektyw korzysta z matrycy 8 MP i jest w stanie nagrywać wideo w rozdzielczości HD (1080p).

ipad2018-1

Oprogramowanie dla szkół i uczniów

Głównym tematem dzisiejszej konferencji Apple’a była edukacja – i to właśnie ten aspekt życia ma zostać usprawniony dzięki nowemu iPadowi. Zważając na fakt ograniczonych budżetów szkół jak i uczniów, miłym gestem jest obniżenie ceny urządzenia dla instytucji edukacyjnych o 30 dolarów. Dodatkowo kosztujący 99 dolarów Apple Pencil będzie dostępny dla uczniów i szkół w cenie o 10 dolarów niższej; sprzedawana będzie także dwukrotnie tańsza alternatywa w postaci rysika Logitech Crayon. Zaktualizowany został pakiet aplikacji wspomagających produktywność iWork, składający się z programów Pages, Numbers i Keynote. Ponadto dodane zostały nowe narzędzia służące do zarządzania klasami i zajęciami, zarówno od strony nauczycieli, jak i ich pupili. Warto wspomnieć także o sporym powiększeniu darmowego miejsca w chmurze iCloud dla uczniów – jest to dokładnie 200 GB, czyli o 195 GB więcej niż w przypadku zwykłych klientów.

Najważniejsze – cena

Jak już wspominaliśmy, nowy iPad będzie najtańszym tabletem w historii firmy. Jego cena w globalnej dystrybucji wyniesie 329 dolarów, a szkoły będą mogły zakupić go z 30-dolarowym rabatem. Urządzenie może także zostać zakupione w Polsce. Za najtańszy wariant z Wi-Fi i 32 GB pamięci zapłacimy 1599 zł. Wersja z 128 GB kosztuje 1 999 zł. Ceny tegorocznego iPada z obsługą LTE to odpowiednio 2 199 zł i 2 599 zł.

ipad2018-cenaPL

Źródło: Apple
Back to top button