TeleGuru ma wszystkie oferty internetu w Twoim mieście Oszczędź do 50%. TeleGuru ma wszystkie oferty internetu w Twoim mieście Oszczędź do 50%.

Apple zainteresowane umieszczeniem czytnika linii papilarnych na ekranie

Apple zainteresowane umieszczeniem czytnika linii papilarnych na ekranie

Zgodnie z jednym z ostatnich wniosków patentowych, jakie Apple złożyło do USPTO, producent może pracować nad wyświetlaczem, który zawierałby w sobie skaner linii papilarnych, znany m.in. z iPhone’a 6 i iPada Ar 2.

Nowsze modele smartfonów i tabletów Apple są wyposażone w czytnik linii papilarnych Touch ID, który znajduje się w fizycznym przycisku umieszczonym pod ekranem (tzw. klawisz home). Czujnik ten jest swoistym kodem dostępu, umożliwiając blokadę telefonu, czy chociażby wykonanie płatności w systemie Apple Pay. W najnowszych produktach kalifornijskiego producenta (jak np. iPhone 6, iPhone 6 Plus i iPad Air 2) jest on zarazem jeszcze bardziej dopracowany.

Apple może jednak wkrótce pójść o krok dalej i umieścić wspomniany czytnik linii papilarnych na wyświetlaczu. Opis patentu dotyczącego tej technologii sugeruje, że użytkownik będzie w stanie skorzystać z Touch ID w określonych miejscach lub na przestrzeni całego ekranu (ta kwestia jest jeszcze niejasna), rejestrując nawet kilka odcisków naraz. Takie rozwiązanie może też przynieść też parę innych ciekawych funkcji, jak np. uruchomienie danej aplikacji za pomocą weryfikacji odcisku, blokując dostęp do niej niepożądanym osobom. Przy okazji, producent mógłby zmniejszyć lub całkowicie pozbyć się fizycznego przycisku pod ekranem swoich urządzeń, dodatkowo pomniejszając ramki dookoła panelu.

news-apple-touchid-ekran Apple zainteresowane umieszczeniem czytnika linii papilarnych na ekranieNajwiększym problemem może być fakt, że połączenie czujników związanych z odciskami palców z ekranem przełoży się na słabszą jakość obrazu lub pogorszenie funkcji dotykowych. Firma z Cupertino może jednak temu zaradzić, podłączając czytnik do górnej lub dolnej powierzchni wyświetlacza albo scalenie tych dwóch elementów, dzięki czemu skaner linii papilarnych mógłby być też panelem przykrywającym cały ekran, służąc także za warstwę dotykową.

Czy Apple rzeczywiście planuje wprowadzenie takiej technologii w swoich przyszłych produktach? A może firma chce tylko trzymać rękę na pulsie, w razie gdyby konkurencja wpadła na podobny pomysł? W tej chwili można jedynie spekulować. Przez Biuro Patentów i Znaków Towarowych USA przewija się mnóstwo wniosków o przyznanie patentów dotyczących różnych technologii, dlatego ciężko wyrokować, które z nich wejdą w życie, a które odejdą w zapomnienie.

Źródło: Slashgear

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
31.61%
49 głosy
19.35%
30 głosy
25.16%
39 głosy
23.88%
37 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top