Wiadomości

Apple zamierza odczytywać ludzkie emocje

Z informacji przekazanych przez Wall Street Journal wynika, że Apple przejęło startup Emotient zajmujący się rozwiązaniami z segmentu sztucznej inteligencji.

Giganci na czele z Facebookiem i Google przygotowują się do rewolucji w dziedzinie SI, prowadząc badania w tym kierunku i zapowiadając utworzenie stosownych technologii w ciągu najbliższych lat. Apple najwidoczniej również postrzega ten sektor rynku jako przyszłościowy i warty zainteresowania, gdyż dokonał zakupu kolejnej firmy pracującej nad sztuczną inteligencją. Po nabyciu w październiku zeszłego roku startupu Perceptio, zajmującego się omawianą tematyką w ujęciu identyfikacji i klasyfikacji zdjęć na smartfonach, przyszła pora na Emotient, które opracowało oprogramowanie zdolne do „odczytywania” emocji na ludzkich twarzach. Zaprojektowane z myślą o ocenie reakcji na reklamy w telewizji, znalazło swoje zastosowanie również wśród lekarzy, którzy są w stanie kontrolować ból u pacjentów nie potrafiących mówić. W maju 2015 roku Emotient otrzymało patent na rozwiązanie mogące zbierać i przeanalizować do 100 tysięcy wyrazów twarzy, dzięki czemu komputery byłyby w stanie rozpoznać, w jakim nastroju jest dana osoba. Apple mogłoby z takich danych zrobić użytek, np. integrując technologie z wirtualną asystentką Siri. Innym, jeszcze bardziej prawdopodobnym celem jest zastosowanie ich do pierwotnych założeń – reklamy. Firma z Cupertino byłaby w stanie dopasować do użytkownika bardziej spersonalizowane treści (np. na podstawie bieżącego nastroju) wyświetlane na urządzeniach mobilnych. Szczegóły transakcji zawartej pomiędzy Apple a Emotient nie zostały ujawnione.

Źródło: Phonearena

Tagi

Robert Dunst

Miłośnik nowych technologii (szczególnie urządzeń mobilnych) i twórczości cyfrowej z naciskiem na komputerowe efekty specjalne. Gadżeciarz i fan elektronicznej rozrywki w wydaniu mniej oraz bardziej przenośnym. Obserwator świata telekomunikacji. Związany sentymentem z jednym z najbardziej kultowych telefonów w historii - Nokią 3310.

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close