Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

ARM prezentuje nowe rozwiązania dla procesorów mobilnych

Brytyjskie ARM zaprezentowało nowy rdzeń dla procesorów, zwany Cortex-A72 oraz układ graficzny Mali-T880, które mają zaoferować kilkukrotnie większą wydajność, przy mniejszym zapotrzebowaniu na energię.

ARM przyznało, że nowy układ A72 jest około 3.5 razy lepszy pod względem wydajności niż Cortex A-15, wykorzystując przy tym do 75% mniej energii. Jego rdzenie mogą pracować z maksymalną częstotliwoscia 2.5 GHz, wsparte przez maksymalnie 2 MB pamięci L2. ARM Cortex-A72 może również współpracować z niższymi rdzeniami Cortex-A53 lub działać samodzielnie. W przypadku połączenia z innymi układami, będą one działać w technologii big.LITTLE, umożliwiającej niezależną pracę rdzeni głównych i pomocniczych. Dane urządzenie będzie zatem w stanie wykorzystywać rdzenie dodatkowe do mniej zaawansowanych zadań, oszczędzając dzięki temu energię.

news-cortexa72-2Jak przyznał James Bruce z ARM, część z tych modyfikacji pochodzi ze zmian w architekturze układu, inne zaś z tego, że nowy chip ma być produkowany w 16 nanometrowym procesie technologicznym.

news-arm-cortexa72-1Drugą z nowości jest układ graficzny Mali-T880. Względem Mali-T-760 oferuje niemal dwukrotnie większą wydajność, potrzebując przy tym 40% mniej energii. Układy tworzone na bazie Mali-T880 będą mogły składać się z maksymalnie 16 rdzeni, a samo GPU ma być w stanie odtwarzać filmy w rozdzielczości 4K przy 120 klatkach na sekundę.

news-arm-mali-t880Jak wiadomo, ARM nie produkuje procesorów, tylko projektuje je i sprzedaje licencję na ich wytwarzanie innym producentom, jak np. Qualcomm, Samsung, Apple i Nvidia. ARM twierdzi, że w tej chwili zainteresowanych jego rozwiązaniami jest już kilka firm, w tym m.in. Rockchip i Mediatek.

Pierwszych urządzeń z nowymi procesorami należy spodziewać się na rynku w 2016 roku.

Źródło: Recode

0 0 vote
Article Rating
Tagi

Powiązane Artykuły

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
Close