Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Asus, HP i Lenovo wyprodukują laptopy z procesorami znanymi ze smartfonów

Podział pomiędzy smartfonami, laptopami a pecetami coraz bardziej się zaciera. Na rynku dostępne są na przykład tablety typu „dwa w jednym” (z dołączaną klawiaturą i innymi funkcjami upodabniającymi je do laptopów) czy Chromebooki od Google z obsługą aplikacji z androidowego Sklepu Play. Nawet Microsoft zaczął oferować usługi zapewniające integrację pomiędzy komputerami z systemem Windows a smartfonami z Androidem czy iOS. Kolejnym krokiem w tym kierunku będzie produkcja „mobilnych pecetów” wykorzystujących procesory z serii Snapdragon od Qualcommma, obecne w licznych smartfonach różnych producentów.

Podczas trwającej właśnie konferencji Computex 2017 w Tajwanie Asus, HP i Lenovo ogłosiły rozpoczęcie produkcji komputerów napędzanych Snapdragonem 835. Jest to układ znajdujący się m.in. w hitowym Galaxy S8/S8+; ten sam procesor zobaczymy także w innych tegorocznych flagowcach, na przykład w Nokii 9. Jak dotąd chipy Qualcomma były wykorzystywane prawie wyłącznie w smartfonach i tabletach z Androidem. Udostępnienie mobilnych procesorów do produkcji laptopów z Windowsem może przynieść zupełnie nowe zastosowania i doświadczenia użytkownika.

Zalety takiego rozwiązania

Smartfony są urządzeniami bardzo małymi w porównaniu do laptopów i komputerów osobistych. To oznacza, że producenci ich podzespołów muszą nieco inaczej podejść przede wszystkim do tematu chłodzenia. Mobilne procesory coraz bardziej zbliżają się do wydajności porównywalnej z komputerami, utrzymując przy tym niższe temperatury działania i mniejszy rozmiar. Oczywiście w smartfonach nie ma także miejsca na wentylatory obecne w pecetach, co zmusza producentów do wykorzystywania innych sposobów chłodzenia, które są przede wszystkim dużo cichsze. Dzięki obecności modemu LTE X16 w procesorze Snapdragon 835 laptopy wyposażone w ten układ będą prawdziwie mobilnymi urządzeniami z możliwością skorzystania z karty SIM i połączenia się z internetem w dowolnym miejscu. Nowe urządzenia Asusa, HP i Lenovo mają także oferować natywne wsparcie dla aplikacji w architekturze x86 – czyli dla tych stosowanych w systemie Windows. Microsoft obiecuje także dłuższą żywotność baterii niż przy wykorzystaniu innych procesorów.

Pierwsze laptopy z procesorami Snapdragon mają pojawić się na rynku w czwartym kwartale bieżącego roku.

Source: Theverge
Tagi

Powiązane Artykuły

Back to top button
Close