Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Asus ZenFone AR, smartfon rozszerzonej rzeczywistości, trafi na rynek już tego lata

Na samym początku tego roku, podczas CES 2017, Asus zademonstrował bardzo interesującego smartfona – ZenFone AR. Jest to urządzenie, które natywnie obsługuje Tango i Daydream, czyli rozwijane przez Google platformy odpowiednio rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości. Gigant z Mountain View przypomniał podczas I/O 2017 o istnieniu ZenFone AR – smartfon ma zostać wydany jeszcze tego lata.

Specyfikacja ZenFone AR

Asus ZenFone AR został przedstawiony wraz z ZenFone 3 Zoom. Smartfon rozszerzonej rzeczywistości jest wyposażony w 5,7-calowy ekran Super AMOLED o rozdzielczości 2K (2560 na 1440 pikseli), 8-rdzeniowy procesor Snapdragon 821 (2 x 2,35 GHz, 2 x 1,6 GHz) z grafiką Adreno 530, 6 lub 8 GB RAM-u i 64/128/256 GB pamięci wewnętrznej. Warto zauważyć, że byłby to pierwszy smartfon na rynku oferujący 8 gigabajtów pamięci operacyjnej – to wystarczająca ilość nawet w dość nowych komputerach. Rozdzielczości aparatów wynoszą 8 MP z przodu i aż 23 MP z tyłu. Nowy smartfon Asusa jest także wyposażony w specjalny system chłodzenia wykorzystujący komorę parową. Dzięki niemu możliwe będzie sprawne i wygodne korzystanie z Tango i Daydream, bowiem rozszerzona i wirtualna rzeczywistość to wciąż dość ciężkie zadania dla współczesnych smartfonów, przez co łatwo natknąć się na problemy z przegrzewaniem.

zenfone-ar-2

Do Tanga trzeba dwojga

Projekt Tango jest rozwijany przez Google od 2014 roku. Podczas CES 2016 ogłoszono współpracę z Lenovo, co poskutkowało wydaniem telefonu Phab 2 Pro, który obsługuje platformę Tango. Teraz jednak to właśnie Asus będzie w centrum zainteresowania fanów tego projektu. Jak działa Tango? W dużym skrócie – technologia ta wykorzystuje komputerowe rozpoznawanie obrazów w celu wykrycia pozycji smartfona w relacji do elementów otoczenia. To pozwoli na tworzenie aplikacji, które umożliwią użytkownikom np. nawigację we wnętrzach budynków, trójwymiarowe mapowanie, automatyczne pomiary przestrzenne, a także dostarczy nowe wykorzystania rzeczywistości rozszerzonej.

Google Daydream

Daydream to nic innego jak platforma wirtualnej rzeczywistości rozwijana przez Google, do której użycia potrzebne są okulary Daydream View. Na razie Daydream jest dostępny na smartfonach Pixel i Pixel XL, Moto Z po aktualizacji do Androida Nougat i ZTE Axon 7 – również po aktualizacji. ZenFone AR będzie pierwszym smartfonem, który wspiera zarówno Tango, jak i Daydream.

Kiedy ZenFone AR trafi do sprzedaży?

Choć ani Google, ani Asus nie przedstawiło konkretnej informacji na temat daty premiery ZenFone AR, podczas I/O 2017 oznajmiono, że tego urządzenia należy spodziewać się już latem tego roku. Choć podczas CES 2017 smartfon został przedstawiony z zainstalowanym systemem Android 7.0 Nougat, niewykluczone, że do finalnej wersji trafi najnowsza edycja systemu z zielonym stworkiem – Android O.

Tagi

Powiązane Artykuły

Back to top button
Close