Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Autonomiczne auta trafią na brytyjskie autostrady w 2019

Grupa firm z Wielkiej Brytanii ogłosiła plan testów autonomicznych samochodów, dzięki któremu takie pojazdy pojawią się na drogach i autostradach już za dwa lata. Testowane auta będą podróżować pomiędzy Londynem i Oxfordem.

Zdeterminowani

Samochody będą komunikować się między sobą i przekazywać sobie informacje o jakichkolwiek ogłoszeniach. Ich działanie będzie prawie w pełni samodzielne, jednak na pokładzie będzie obecny także członek projektu, który będzie mógł interweniować w razie awarii. Będzie to pierwszy w Wielkiej Brytanii test aut bez kierowców na publicznej drodze, na której samochody będą poruszać się z normalną prędkością. Konsorcjum firm odpowiedzialnych za testy nazwane zostało Driven – taka nazwa to gra słów, bowiem „driven” może oznaczać „kierowany” jak i „zdeterminowany”. Najważniejszym z przedsiębiorstw uczestniczących w projekcie jest Oxbotica, firma rozwijająca oprogramowanie dla samodzielnych samochodów.

Za projektem Driven stoją spore pieniądze

Na ten projekt brytyjski rząd przeznaczył aż 8,6 mln funtów (ponad 40 mln złotych). W sprawnym działaniu pomoże także specjalnie zatrudniona firma ubezpieczeniowa, której pracownicy będą na każdym kroku szacować ryzyko związane z obecnością takich pojazdów na drodze. Łącznie Wielka Brytania przeznaczyła na autonomiczne auta już około 100 milionów funtów.

Source: Bbc
Tagi

Powiązane Artykuły

Back to top button
Close