BlackBerry otrzyma 815 milionów dolarów od Qualcomma

bb-priv

Producent procesorów mobilnych Qualcomm będzie musiał zwrócić kanadyjskiemu BlackBerry niecałe 815 milionów dolarów. Ta kwota to nadpłata BlackBerry za wykorzystanie układów Qualcomma w latach 2010–2015.

Pozasądowa ugoda

Decyzję zawarto poza sądem, jako część umowy o arbitrażu zawartej pomiędzy dwoma firmami. Choć rzecznicy prasowi Qualcomma skomentowali sprawę, oznajmiając, że dostawca topowych mobilnych jednostek obliczeniowych Snapdragon nie godzi się z zawartą decyzją, ugoda została już zatwierdzona i jest za późno na wprowadzenie zmian. Do kwoty 815 milionów zostaną dodatkowo doliczone koszty rozpraw sądowych oraz odsetki.

snapdragon-300x169 BlackBerry otrzyma 815 milionów dolarów od Qualcomma

Spór pomiędzy BlackBerry a Qualcommem dotyczył opłat kanadyjskiej firmy za wykorzystanie w swych smartfonach części i patentów udostępnianych odpłatnie przez Qualcomm. Płatności miały być ograniczone górnym limitem, który nie został jednak zastosowany – Qualcomm utrzymuje jednak, że zwrot byłby bezpodstawny, bo według zawartej wcześniej umowy opłaty nie podlegają refundacji. Niestety nie znamy dokładnych informacji na temat struktury umowy dotyczącej opłat za korzystanie z patentów największego światowego producenta procesorów stosowanych w smartfonach.

Kolejne problemy Qualcomma

To kolejny cios dla Qualcomma na polu sądowych walk o patenty – obecnie firma jest pozywana również przez Apple, choć według najnowszych informacji firma z Cupertino też nie zachowała się w tej kwestii odpowiednio. Kolejnym z sądowych rywali Qualcomma jest Federalna Komisja Handlu; w tym przypadku pozew dotyczy nieuczciwych, antykonkurencyjnych praktyk handlowych. Choć Qualcomm znany jest przede wszystkim z produkcji procesorów, większość dochodów firmy pochodzi z udostępniania licencji na swoje układy – to źródło zysku jest coraz bardziej zagrożone.

Źródło: The verge

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
100%
1 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top