Wiadomości

BlackBerry wycofuje się z Pakistanu

BlackBerry ogłosiło zaprzestanie wszelkiej działalności na terenie Pakistanu i opuszczenie tego rynku tuż przed końcem roku. Powodem decyzji są żądania pakistańskiego rządu, który oczekiwał dostępu do prywatnych danych użytkowników.

Pod koniec lipca bieżącego roku władze w Pakistanie podjęły decyzję o zablokowaniu możliwości korzystania z usługi BlackBerry Enterprise Sevice (BES). Zmiana miała wejść w życie od 30 listopada. Do tej pory jednak cała sprawa była dość tajemnicza, a argumentacja rządu bardzo lakoniczna – twierdzono, że chodzi o względy bezpieczeństwa obywateli kraju. Wówczas BlackBerry zadeklarowało, że pomimo zaistniałej sytuacji nie zaprzestanie wsparcia dla innych usług (m.in. BlackBerry Messenger). Dziś na swoim blogu Kanadyjczycy opublikowali wpis, w którym zaprezentowali prawdę stojącą za wspomnianą decyzją władz państwowych, ujawniając przy okazji swoje plany dotyczące dalszego prowadzenia biznesu w Pakistanie. Jak można było się domyśleć, rzekome „kwestie bezpieczeństwa” w gruncie rzeczy oznaczały nic innego jak inwigilację. Od BlackBerry żądano przyznania nieograniczonego dostępu do wszelkich danych użytkowników usług BES i BBM, na co oczywiście firma z Waterloo się nie zgodziła. W związku z tym, że do wspólnej kooperacji obu stron nie dojdzie, BlackBerry poinformowało, że nie ma innego wyjścia, jak opuścić pakistański rynek. Termin zakończenia działalności został przedłużony do 30 grudnia 2015 roku.

Źródło: BlackBerry

Tagi

Robert Dunst

Miłośnik nowych technologii (szczególnie urządzeń mobilnych) i twórczości cyfrowej z naciskiem na komputerowe efekty specjalne. Gadżeciarz i fan elektronicznej rozrywki w wydaniu mniej oraz bardziej przenośnym. Obserwator świata telekomunikacji. Związany sentymentem z jednym z najbardziej kultowych telefonów w historii - Nokią 3310.

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close