TeleGuru ma wszystkie oferty internetu w Twoim mieście Oszczędź do 50%. TeleGuru ma wszystkie oferty internetu w Twoim mieście Oszczędź do 50%.

Blokada telefonu wzorem równie przewidywalna co hasła

Blokada telefonu wzorem równie przewidywalna co hasła

Jak pokazują najnowsze badania, większość użytkowników radzi sobie równie słabo z wymyślaniem wzoru odblokowującego smartfon, co z tradycyjnymi hasłami. Statystyka jest wyjątkowo niekorzystna.

Coraz popularniejszym sposobem blokowania dostępu do telefonu z systemem Android jest korzystanie ze wzoru na ekranie startowym (ALP – Android Lock Pattern). Nie jest to idealna metoda, gdyż bardziej zapominalscy mogą mieć problem z późniejszym odblokowaniem urządzenia, szczególnie gdy wzór jest skomplikowany. Z badań Marte Løge z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii wynika jednak, że użytkownicy mają zwyczaj używać bardzo prostych i niezwykle przewidywalnych wzorców. W ramach pracy magisterskiej, absolwentka uniwersytetu zanalizowała ponad 4 tysiące różnych schematów blokady telefonu i jak się okazuje, większość z nich zaczyna się w jednym z czterech rogów ekranu (77%), zaś w 44% przypadków w lewym górnym rogu. Co więcej, często wzory skonstruowane przez użytkowników są niezwykle schematyczne, przesuwając się z lewej do prawej i z góry do dołu. Najgorsze jednak, że mając do dyspozycji 9 pól składających się na wzór, wiele osób wykorzystuje jedynie 4, maksymalnie 5 z nich. W ten sposób liczba około 400 tysięcy kombinacji drastycznie się zmniejsza. Ponadto, 10% haseł układa się w litery, np. inicjał imienia czy nazwiska. news-blokada-wzór-1 Blokada telefonu wzorem równie przewidywalna co hasłaBadanie ukazuje także, że użytkownicy zazwyczaj trzymają się jak najdalej od „pokręconych” wzorów, zakładających zmianę kierunku, a więc takich, które są znacznie bardziej zawiłe i trudne do odgadnięcia. Przykład niestandardowych rozwiązań można zobaczyć poniżej (po prawej stronie). news-blokada-wzór-1 Blokada telefonu wzorem równie przewidywalna co hasłaWygląda więc na to, że podobnie jak ma to miejsce w przypadku kodów PIN i zwykłych haseł, gdzie większość to „12345”, „hasło” czy jakiekolwiek inne proste do odgadnięcia słowa, tak i wzory nie są idealnym zabezpieczeniem, często będąc tak skonstruowanymi, żeby ułatwić ich późniejsze odgadnięcie, aniżeli utrudnić dostęp do telefonu niepożądanym osobom.

Źródło: Ars Technica

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
45%
18 głosy
7.5%
3 głosy
12.5%
5 głosy
35%
14 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top