Chiny testują swój pierwszy sąd online

UOKiK i sąd po stronie firm telekomunikacyjnych

Chiny zorganizowały swoją pierwszą sprawę sądową, która odbyła się w całości za pośrednictwem internetu. Powodowie i pozwani „stawili się” przed sędzią na wideoczacie.

Nie jest to pierwszy raz, gdy Chiny korzystają w swoich sądach z nowych technologii. Jak zauważa BBC, państwo to rozpoczęło w zeszłym roku internetową transmisję rozpraw na żywo. Cyber-sąd nie jest więc czymś całkowicie nowym, a jedynie dużym krokiem naprzód ku unowocześnieniu jurysdykcji.

Chiński sąd online ma skupiać się głównie na przypadkach naruszających prawo cywilne i wykroczeniach związanych z obszarem sieci. Pierwsza sprawa przeprowadzona za pośrednictwem internetowego organu sprawiedliwości dotyczyła naruszenia praw autorskich w sieci i została rozstrzygnięta w ciągu 20 minut.

Chiny nie są pierwszym krajem, który oferuje swoim obywatelom możliwość rozstrzygania kwestii prawnych przy pomocy nowych technologii. Takie udogodnienie jest już dostępne chociażby w Kanadzie, gdzie za pośrednictwem internetu rozpatrywane są roszczenia na kwotę 5 tysięcy dolarów lub mniej.

Źródło: Ubergizmo

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
100%
2 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top