Chiny zatrudnią 20 tysięcy osób do tworzenia własnej wersji Wikipedii

Chiny mają w planach antyszpiegowski telefon

Władze kraju rekrutują naukowców, którzy będą odpowiadali za treści w chińskiej wersji Wikipedii. Strona ma ruszyć już w następnym roku.

Życie bez największej na świecie encyklopedii internetowej byłoby trudne, ale nie niemożliwe. Udowadniają to Chińczycy, którzy z brakiem Wikipedii radzą sobie już od 11 lat – władze komunistycznego kraju zablokowały obywatelom dostęp do tej strony pod koniec 2005 roku. Ostatnio w ślady państwa środka poszła także Turcja. Teraz świat obiegła informacja, że Chiny będą tworzyć własną wersję internetowej encyklopedii.

Promocja nauki, historii i socjalizmu

Źródło wiedzy o nazwie Chińska Encyklopedia ma trafić do użytkowników w 2018 roku. Strona nie będzie działała na tej samej zasadzie, co Wikipedia – nie będą jej tworzyli internauci. Zamiast tego, rząd państwa planuje zatrudnić 20 tysięcy osób, których zadaniem będzie stworzenie ponad 300 tysięcy wpisów do encyklopedii. Nie będą to osoby przypadkowe – władze Chin chcą, by były to osoby ze świata nauki, które opracują artykuły z ponad 100 różnych dyscyplin. Jak twierdzi wydawca encyklopedii Yang Muzhi, strona będzie promować rozwój naukowy i technologiczny kraju i umacniać jego dziedzictwo historyczne przy jednoczesnym propagowaniu idei socjalistycznych.

Źródło: Engadget

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
100%
1 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top