TeleGuru ma wszystkie oferty internetu w Twoim mieście Oszczędź do 50%. TeleGuru ma wszystkie oferty internetu w Twoim mieście Oszczędź do 50%.

Dane telefoniczne skuteczne w śledzeniu chorób zakaźnych

Dane telefoniczne skuteczne w śledzeniu chorób zakaźnych

Jak pokazuje wiele badań, telefon i zawarte w nim informacje często znajdują różne zastosowania. Teraz okazuje się również, że śledzenie połączeń może być niezwykle pomocne w lokalizowaniu ognisk chorób.

Zespół naukowców z Harvard T.H. Chan School of Public Health oraz Uniwersytetu Princeton zaanalizował zapisy połączeń telefonicznych 15 milionów mieszkańców Kenii, w celu zbadania rozprzestrzeniania się takich chorób zakaźnych jak różyczka. Wykorzystując dane telefoniczne zebrane na przestrzeni dwunastu miesięcy, wliczając w to lokalizację, z których dane osoby wykonywały połączenia, badacze porównali te informacje z rejonami, gdzie odkryto ogniska infekcji. W rezultacie okazało się, że wzorce poruszania się tych ludzi w ciągu roku odpowiadały miejscom z najwyższym ryzykiem zakażenia różyczką. Jak powiedziała Jessica Metcalf z Uniwersytetu Princeton – „Nasza analiza pokazuje, że dane telefoniczne mogą posłużyć do przechwytywania sezonowych wzorców przemieszczania się ludzi, które są istotne dla zrozumienia dziecięcych chorób zakaźnych. W szczególności, dane te mogą opisać wzorce ruchowe w obrębie kraju i na dużą skalę, co może być szczególnie pomocne w miejscowym leczeniu”. W przyszłości, naukowcy planują sprawdzić, czy ta sama metoda jest równie efektywna w przypadku przewidywania wybuchów innych epidemii, w tym malarii oraz cholery i czy ewentualnie będzie mogła być wykorzystywana przez służby zdrowia.

Źródło: Engadget

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
22.22%
2 głosy
22.22%
2 głosy
11.11%
1 głosy
44.45%
4 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top