Wiadomości

Dane telefoniczne skuteczne w śledzeniu chorób zakaźnych

Jak pokazuje wiele badań, telefon i zawarte w nim informacje często znajdują różne zastosowania. Teraz okazuje się również, że śledzenie połączeń może być niezwykle pomocne w lokalizowaniu ognisk chorób.

Zespół naukowców z Harvard T.H. Chan School of Public Health oraz Uniwersytetu Princeton zaanalizował zapisy połączeń telefonicznych 15 milionów mieszkańców Kenii, w celu zbadania rozprzestrzeniania się takich chorób zakaźnych jak różyczka. Wykorzystując dane telefoniczne zebrane na przestrzeni dwunastu miesięcy, wliczając w to lokalizację, z których dane osoby wykonywały połączenia, badacze porównali te informacje z rejonami, gdzie odkryto ogniska infekcji. W rezultacie okazało się, że wzorce poruszania się tych ludzi w ciągu roku odpowiadały miejscom z najwyższym ryzykiem zakażenia różyczką. Jak powiedziała Jessica Metcalf z Uniwersytetu Princeton – „Nasza analiza pokazuje, że dane telefoniczne mogą posłużyć do przechwytywania sezonowych wzorców przemieszczania się ludzi, które są istotne dla zrozumienia dziecięcych chorób zakaźnych. W szczególności, dane te mogą opisać wzorce ruchowe w obrębie kraju i na dużą skalę, co może być szczególnie pomocne w miejscowym leczeniu”. W przyszłości, naukowcy planują sprawdzić, czy ta sama metoda jest równie efektywna w przypadku przewidywania wybuchów innych epidemii, w tym malarii oraz cholery i czy ewentualnie będzie mogła być wykorzystywana przez służby zdrowia.

Źródło: Engadget

Tagi

Robert Dunst

Miłośnik nowych technologii (szczególnie urządzeń mobilnych) i twórczości cyfrowej z naciskiem na komputerowe efekty specjalne. Gadżeciarz i fan elektronicznej rozrywki w wydaniu mniej oraz bardziej przenośnym. Obserwator świata telekomunikacji. Związany sentymentem z jednym z najbardziej kultowych telefonów w historii - Nokią 3310.

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close