Drony pomogą w transportowaniu próbek krwi

dron 850x478

Od połowy marca firma logistyczna Swiss Post testuje dostarczanie próbek krwi do analizy za pomocą dronów latających. Wykonano już 70 lotów, które zakończyły się powodzeniem. Teraz władze szpitali poinformowały, że w 2018 roku uruchomiona zostanie stała linia pomiędzy jednostkami medycznymi.

Do transportu wykorzystywane są urządzenia firmy Matternet mogące się pochwalić ładownością do dwóch kilogramów oraz zasięgiem 20 kilometrów przy prędkości 36 km/h. Zastosowane czujniki podczerwieni pozwalają na płynne lądowania, a wbudowane spadochrony zabezpieczą próbki w przypadku niekontrolowanego upadku na ziemię.

Szpitale w szwajcarskim mieście Lugano pierwsze transporty krwi przy użyciu dronów wykonywały już w 2015 roku, ale dopiero teraz zdecydowały się na rozszerzenie prób na większą skalę. Nie wiadomo jeszcze, jakie mają być koszty korzystania z urządzeń. Pewne jednak jest, że znacząco zmniejszy się czas transportowania próbek, co w konsekwencji pozwoli na spore oszczędności.

Trzeba pamiętać, że loty dronami w strefie miejskiej nie są łatwe ze względu na niebezpieczeństwa związane z potencjalnymi zranieniem osób postronnych w przypadku upadku. Swiss Post od początku współpracuje z organizacją FOCA zajmującą się regulacjami prawnymi dotyczącymi lotnictwa, która wydała pozwolenie na uruchomienie stałej linii transportowej.

„Wyszkolony personel szpitala będzie w stanie załadować próbki laboratoryjne na drona i uruchomić lot za pomocą aplikacji na smartfona.” – poinformowała firma Swiss Post w swoim komunikacie prasowym.  „Co ważne, maszyny będą latać w pełni autonomicznie wzdłuż wcześniej zaprogramowanej trasy do miejsca przeznaczenia. Tam pakunek będzie mógł być odebrany przez innego pracownika.” – czytamy dalej.

Źródło: Theverge

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
100%
2 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top