Facebook uczy się zapobiegać samobójstwom

facebook-suicide-prevention-tool-0

Facebook zabiera głos w sprawie bezpieczeństwa. Firma nadzorująca największą społeczność na świecie planuje rozwijać narzędzia, które mogą przyczynić się do zapobiegania samobójstwom.

Według danych opublikowanych przez Newsroom Facebooka, na świecie co 40 sekund ktoś popełnia samobójstwo. To także druga, najczęstsza przyczyna śmierci wśród osób w grupie wiekowej od 15 do 29 lat. Eksperci twierdzą, że najlepszym sposobem zapobiegania samobójstwom jest rozmowa z osobami bliskimi.

Bezpieczna społeczność według Facebooka

Celem, który zamierza osiągnąć Facebook jest stworzenie bezpiecznej społeczności – stworzenie połączeń pomiędzy osobami wymagającymi pomocy, a osobami, które takiej pomocy mogą udzielić. Amerykańska firma oferuje narzędzia wspomagające ludzi w czasie rzeczywistym w serwisie Facebook Live, pomoc udzielaną przez Messengera i organizacje charytatywne oraz mechanizmy oparte na sztucznej inteligencji, służące do zgłaszania potencjalnych zdarzeń.

Obecnie na Facebooku możliwe jest natychmiastowe przekazanie informacji o problemach znajomych pracownikom FB. Zespoły, które pracują bez przerwy, 24/7 mają za zadanie skontaktowanie się z bliskimi oraz nakłonienie ich do nawiązania kontaktu z potencjalnym samobójcą. Podczas rozmowy pracownicy Facebooka oferują gotowe materiały ułatwiające negocjacje. Mechanizmy takie działają w najpopularniejszym serwisie społecznościowym od dekady. Opracowano je wraz z Save.org, National Suicide Prevention Lifeline, Forefront oraz Crisis Text Line. Od 2016 roku podobne zespoły działają na całym świecie. W Polsce Facebook współpracuje z Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży.

Kampania wideo, sztuczna inteligencja na straży ludzi

Nowe mechanizmy ochronne właśnie wprowadzono w Facebook Live. Podczas oglądania filmów możliwe będzie nawiązanie kontaktu z autorem nagrania oraz zgłoszenie problemu pracownikom Facebooka. Podczas transmisji wideo na żywo będą dostępne dodatkowe opcje, poprzez które da się skorzystać z centrów pomocy w regionie zamieszkania. Facebook zapowiedział również kampanię wideo w swoim serwisie Facebook Safety.

Facebook testuje również metodę wykrywania wzorców zachowań samobójców, na podstawie danych zgromadzonych przy wcześniejszych zgłoszeniach. Mechanizmy sztucznej inteligencji pomogą określić potencjalnie groźne przypadki, typując je wśród zgłoszeń. Podobnie, algorytmy bazujące na SI posłużą do wykrywania wzorców w postach publikowanych na Facebooku.

Facebook właśnie rozpoczyna testowanie mechanizmów chroniących potencjalnych samobójców w USA.

Dla swoich użytkowników, amerykański serwis społecznościowy opracował zestaw przydatnych informacji, które dostępne są w Centrum bezpieczeństwa.

Źródło: Facebook

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
0%
0 głosy
25%
1 głosy
50%
2 głosy
25%
1 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top