Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Fake news wpłyną na wynik wyborów we Francji?

Fałszywe wiadomości to problem, który ma odzwierciedlenie w naszej rzeczywistości. Wiele osób twierdzi chociażby, że zalew internetu błędnymi newsami wpłynął na wynik zeszłorocznych wyborów w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się, że historia lubi się powtarzać – tym razem dezinformacja internautów ma rzutować na wynik jutrzejszych wyborów prezydenckich we Francji.

W swoim raporcie Reuters pisze, że na portalach społecznościowych powstają generowane automatycznie konta, które zalewają Francję fałszywymi informacjami. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Oxford University wykazało, że 1/4 linków dotyczących polityki, rozsyłanych we Francji na portalach społecznościowych takich jak Twitter, kierowała użytkowników do błędnych informacji. Badacze z Oxfordu dodają, że tym razem atak kłamliwych treści nie był aż tak poważny, jak miało to miejsce w przypadku wyborów w USA.

Fakebook

Choć research przeprowadzony przez badaczy z Oxford University skupia się na kontach generowanych na Twitterze, Kevin Limionier z Paris 8 University twierdzi, że portalem, który w kwestii fałszywych informacji politycznych zalewających Francję ma znacznie więcej do powiedzenia, jest Facebook – moderatorzy tego serwisu zawiesili ostatnio blisko 30 tysięcy francuskich kont, które według wszelkich podejrzeń były generowane automatycznie.

Przedstawiciele Facebooka nie chcą kasować kłamliwych informacji. Choć wprowadzili do serwisu parę metod ograniczania zjawiska, jak chociażby zamieszczanie ostrzeżeń przy potencjalnie kłamliwych treściach, to jednak nie ulega wątpliwości, że wciąż mają w tej kwestii wiele do zrobienia.

Source: Ubergizmo, Fortune
Tagi

Powiązane Artykuły

Back to top button
Close