Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Foxconn ma kolejne kłopoty. Tym razem chodzi o nielegalnych stażystów

Kilka dni temu pisaliśmy o sporym spadku zysków głównego partnera produkcyjnego Apple – firmy Foxconn. Przedsiębiorstwu na pewno nie pomoże skandal, który właśnie wyszedł na jaw.

Okazuje się, że przy produkcji produktów końcowych dla firm trzecich nielegalnie wykorzystywani byli uczniowie w wieku od 17 do 19 lat. Pracowali oni jako stażyści w Foxconn, jednak przekraczany był dozwolony maksymalny dzienny czas stażu, bo aż przez 11 godzin musieli składać najnowsze smartfony dla klientów firmy. Co ważne, w szkole poinformowali oni, że aby zdobyć dyplom muszą odbyć trzymiesięczny staż w Foxconn. Taka sytuacja jest nielegalna nawet w Chinach.

„Jesteśmy zmuszani przez naszą szkołę do pracy w Foxconn” – mówi jeden z uczniów „Staż nie ma nic wspólnego z naszymi studiami” – dodaje.

Jeden ze stałych pracowników firmy w wywiadzie dla The Times powiedział, że tegoroczne zapotrzebowanie na „sezonowców” było znacznie wyższe w tym roku, dlatego Foxconn zdecydował się na zatrudnienie stażystów. Inne źródło poinformowało, że ministerstwo oświaty w prowincji Henan wysłało do wszystkich szkół średnich zawiadomienie i konieczności wysłania uczniów ostatnich lat do pracy właśnie w tym przedsiębiorstwie.

Apple jako jeden z głównych klientów Foxconnu wszczęło postępowanie w tej sprawie. Dotychczas ustalone zostało, że firma rzeczywiście zatrudniała stażystów, jednak pracowali oni w fabryce całkowicie dobrowolnie, byli wynagradzani i otrzymywali wszystkie świadczenia. Jedynie kontrowersję wzbudzać mogą nadgodziny brane przez nieletnich pracowników, którzy zgodnie z obowiązującym prawem nie mogą pracować dłużej niż 9 godzin w ciągu doby. Foxconn przyznaje, że stażyści rzeczywiście brali dodatkowe godziny i stwierdza, że sytuacje te naruszały politykę firmy oraz prawo prowincji Henan.

Gigant z Cupertino nieustannie kontroluje swój łańcuch dostaw i nierzadko odkrywa, że w firmach z którymi współpracuje zatrudnieni są nieletni oraz stosowana jest praktyka dodatkowych, nielegalnych nadgodzin. Przypomnijmy, że Foxconn od jakiegoś czasu zmaga się z kryzysem i spadkiem zysków netto przez konieczność montażu bezramkowych paneli OLED w najnowszych iPhone’ach X.

Źródło: Appleinsider.com

Back to top button