Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Gemalto bada sprawę cyberataku służb wywiadowczych USA i Wielkiej Brytanii

Jak donosi portal „The Intercept”, amerykański i brytyjski wywiad zhakował jednego z największych producentów kart SIM, uzyskując pełny dostęp do danych zawartych na wszystkich kartach sprzedanych przez Gemalto.

Powołując się dokumenty dostarczone przez Edwarda Snowdena, byłego pracownika CIA i NSA (Narodowej Agencji Bezpieczeństwa), „The Intercept” stwierdził w swoim artykule, że wywiady USA i Wielkiej Brytanii przeprowadziły w 2010 roku cyberatak na systemy komputerowe firmy Gemalto. Doszło tym samym do wykradnięcia kluczy umożliwiających agencjom monitorowanie ogromnej ilości transmisji danych i połączeń głosowych, a także odczytywanie wiadomości e-mail i SMS na całym świecie. Co więcej, nie potrzebują oni do tego zgody operatorów telekomunikacyjnych i rządów poszczególnych krajów, przy okazji nie zostawiając po swoich działaniach żadnych śladów.

Gemalto to jeden z największych na świecie producentów kart SIM oraz m.in. kart bankowych i paszportów biometrycznych. Firma ma ponad 40 zakładów produkcyjnych i rocznie wytwarza około 2 miliardów kart SIM, sprzedając je w 85 państwach. Wśród jej klientów znaleźć można takich operatorów jak Verizon, AT&T, Vodafone, a nawet działające na polskim rynku T-Mobile. Ponadto współpracują z 450 dostawcami bezprzewodowego Internetu na całym świecie.

Po publikacji tych informacji akcje Gemalto spadły o 10%. Firma w oficjalnym oświadczeniu zapowiedziała jednak, że traktuje te doniesienia bardzo poważnie i dołoży wszelkich starań w celu dokładnego zbadania i wyjaśnienia sprawy. Jeśli do takiego ataku rzeczywiście doszło, może to bardzo niekorzystnie wpłynąć na reputację Gemalto, którego sloganem jest „Security to Be Free” (Ochrona, by być wolnym). Prezes korporacji, Paul Beverly stwierdził, że nie mieli oni pojęcia o tym, co się wydarzyło, a on sam nie został nigdy poproszony o udostępnienie kodów. Dodał także, że po wycieku dokumentów firma zaczęła badać sprawę, ale mimo to do tej pory nie znaleźli niczego, co sugerowałoby włamanie do ich ściśle strzeżonego systemu.

Źródło: Reuters

Tagi

Powiązane Artykuły

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
Close