Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Gigantyczna kara dla Google

Komisja Europejska nałożyła na Google karę w wysokości 2.42 mld euro za złamanie przepisów unijnego prawa o ochronie konkurencji, tj. bezprawne faworyzowanie własnej porównywarki cenowej i działanie na szkodę konkurencji.

Z dochodzenia KE wynika, że od 2008 roku Google zaczął wprowadzać na rynkach europejskich zmianę strategii polegającą na promowaniu swojego produktu (Google Shopping) i obniżaniu pozycji wyników wyszukiwarki cenowej konkurentów. W efekcie, od początku poszczególnych przypadków nadużycia liczba odwiedzin na porównywarce cenowej Google wzrosła 45-krotnie w Wielkiej Brytanii, 35-krotnie w Niemczech, 19-krotnie we Francji, 29-krotnie w Niderlandach, 17-krotnie w Hiszpanii i 14-krotnie we Włoszech. Z kolei liczba odwiedzin na porównywarkach innych firm znacznie spadła. Z ustaleń wynika, że nawet o 85% w Zjednoczonym Królestwie, do 92% w Niemczech i 80% we Francji.

Na 2.42 mld euro kary może się jednak nie skończyć. Firma z Mountain View ma 90 dni na zaprzestanie praktyk monopolistycznych albo zostanie ukarana dalszymi grzywnami za nieprzestrzeganie zobowiązań w wysokości do 5% średniego dziennego obrotu Alphabet, spółki macierzystej Google’a. Komisja będzie musiała stwierdzić brak takiej zgodności w odrębnej decyzji, a płatności będą naliczane wstecznie od chwili rozpoczęcia niezgodności.

Przeciwko Google prowadzone są także dwa inne postępowania – dotyczące systemu operacyjnego Android oraz programu AdSense.


Tagi

Powiązane Artykuły

Back to top button
Close