Wiadomości

Google i Microsoft zakopują topór wojenny. Koniec kilkuletniego sporu patentowego

Microsoft i Google zgodzili się na zakończenie trwającego od pięciu lat sporu, w wyniku którego do sądu wniesionych zostało około 20 pozwów patentowych związanych m.in. ze smartfonami i technologią Wi-Fi.

Obaj giganci ogłosili, że doszli do porozumienia i kończą wszelkie toczone przeciw sobie sprawy, które dotyczyły opłat licencyjnych za korzystanie z określonych patentów. Firmy nie ujawniły szczegółów ugody, dodając, że zgodziły się na współpracę, na której w przyszłości najwięcej zyskają konsumenci. Batalie sądowe pomiędzy Google a Microsoftem miały swój początek już w 2010 roku, kiedy to firma z Redmond pozwała Motorolę Mobility – rok później nabytą przez Google – o pogwałcenie niektórych patentów wykorzystywanych w jej smartfonach z Androidem. W odpowiedzi, Motorola wystosowała własne roszczenia argumentując, że doszło do naruszenia kilkunastu jej patentów, które znalazły się w oprogramowaniu Microsoftu, Windows Mobile oraz konsolach Xbox, żądając przy tym 4 miliardów dolarów rocznie z tytułu należności licencyjnych. W 2013 roku amerykański sąd orzekł, że Microsoft będzie musiał płacić zaledwie ułamek tej sumy – 1.8 miliona dolarów. Rok później Google sprzedało Motorolę Lenovo, jednak zachowując część jej patentów, nadal toczyło walkę w sądzie.

Źródło: CNET

Tagi

Robert Dunst

Miłośnik nowych technologii (szczególnie urządzeń mobilnych) i twórczości cyfrowej z naciskiem na komputerowe efekty specjalne. Gadżeciarz i fan elektronicznej rozrywki w wydaniu mniej oraz bardziej przenośnym. Obserwator świata telekomunikacji. Związany sentymentem z jednym z najbardziej kultowych telefonów w historii - Nokią 3310.

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close