Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Google rozpoczyna walkę z fałszywymi wiadomościami

Już niedługo na stronach wyszukiwarki Google pojawi się narzędzie sprawdzające wiarygodność informacji. Fact Check, bo tak brzmi jego nazwa, będzie ostrzegał użytkowników przed fałszywym newsem.

Jak to działa? Narzędzie Google porówna znalezionego newsa z wiadomościami z wiarygodnych źródeł, między innymi PolitiFact lub Snopes. Kiedy znajdzie zgodność informacji przywoła źródło, które tego dowodzi. W rezultacie możemy otrzymać informacje o tym czy wiadomość jest prawdziwa, częściowo prawdziwa lub fałszywa.

Fast Check pojawiło się już wcześniej w niektórych krajach, gdzie służyło do weryfikacji informacji w Google News. Teraz ma się pojawić w innych krajach, razem z opcją weryfikacji wiadomości z wyszukiwarki.

Fałszywe informacje rozprzestrzeniające się po internecie stają się coraz większym problemem dla wielkich firm technologicznych. Mówi się, że „fake news” na Facebooku mogły pomóc Donaldowi Trumpowi wygrać wybory prezydenckie w USA w listopadzie ubiegłego roku. Niedługo później Facebook postanowił sam wprowadzić narzędzie weryfikujące to co udostępniają użytkownicy. Zależało im przede wszystkim aby strony z fałszywymi informacjami nie zarabiały pieniędzy na oszukiwaniu innych ludzi. Podobne założenia kierowały Google przy tworzeniu Fast Check.

Ciężko jednak stworzyć idealny algorytm, który w 100% wyłapie wszystkie fałszywe newsy. Czasem różnice w podanych informacjach mogą być tak duże, że nie będzie możliwości aby jednoznacznie stwierdzić które źródło podaje prawdziwe wiadomości. Dlatego czytając informacje w internecie warto mieć świadomość, że nie wszystko musi być prawdą i samemu porównać to co przeczytaliśmy z wiadomościami na innych stronach.

Source: Cnet
Tagi

Powiązane Artykuły

Back to top button
Close