Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Groźne emoji: biała flaga, VS16, zero i tęcza zawieszają iPhone’a i iPada

Miały być zabawne emoji, ale użytkownikom produktów Apple’a nie jest do śmiechu. Wystarczą cztery znaki, by zawiesić iPhone’y i iPady z najnowszym iOS 10.

Błąd przedstawiony przez YouTubera EverythingApplePro umożliwia zawieszenie dowolnego urządzenia Apple’a z iOS 10. Wystarczy wysłać przez iMessage komunikat zawierający: emoji z białą flagą, ukryty znak wyboru wariantu VS16 (stosowany w zestawie znaków Unicode), zero oraz emoji z tęczą. Odbiorca wiadomości po jej przeczytaniu w iMessage zawiesi w ten sposób swojego iPhone’a lub iPada. Taki sam zestaw znaków może być udostępniony przez dysk iCloud w postaci pliku zawierającego dane kontaktowe.

iOS 10 łączy emoji

Ukryty znak VS16 (heksadecymalna wartość: FE0F) Unicode to informacja, którą urządzenia Apple’a interpretują jako konieczność połączenia sąsiadujących ze sobą emoji (w tym przypadku białej flagi i znaku „0”). Skutkuje to zawieszeniem się smartfona lub tabletu po kilku minutach (wymagającym restartu) lub ponownym uruchomieniem urządzenia. Aby uniknąć kolejnych blokad telefonów, niezbędne okazuje się usunięcie całego wątku w iMessage, który spowodował zamieszanie

Źródła: vincedes3, The Guardian

Back to top button