Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

HiKey 960 będzie androidową alternatywą dla Raspberry Pi

Przygotowywana przez Google i Huawei płytka komputerowa HiKey 960 pozwoli na obsługę Androida z błyskawiczną prędkością. Jej głównym przeznaczeniem jest umożliwienie sprawniejszego rozwijania aplikacji na system z zielonym robotem, może posłużyć także do tworzenia dronów i robotów.

Owoc międzynarodowej współpracy

W projekcie uczestniczyły także firmy takie jak ARM (odpowiedzialna za projektowanie mikroprocesorów wykorzystywanych w urządzeniach mobilnych), ArcherMind (chińskie przedsiębiorstwo zajmujące się internetem mobilnym), a także specjalizujący się w komputerach jednopłytkowych LeMaker. Efektem prac, w które spory wkład miały także Google i Huawei, jest kosztujący 239 dolarów układ HiKey 960, wyposażony w podzespoły godne flagowego smartfona z bieżącego roku. W roli procesora pojawi się znany z Huawei Mate 9 8-rdzeniowy Kirin 960, składający się z czterech mocnych rdzeni Cortex-A73 i czterech słabszych, energooszczędnych Cortex-A53 oraz kości graficznej Mali-G71. Ilość pamięci RAM wynosi 3 GB, a na dane przeznaczono 32 GB. Zadbano także o obecność różnych portów zapewniających połączenia z innymi urządzeniami: 2 x USB 3.0, 1 x USB-C, 1 x HDMI 1.2a. W kwestii łączności znajdziemy tutaj moduł Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac obsługujący pasma 2,4 GHz i 5 GHz, a także moduł Bluetooth 4.1.

Do czego przyda się HiKey 960?

Najważniejszą cechą płytki produkcji Huawei i Google jest architektura procesora. Układ obliczeniowy w HiKey 960 działa na bazie architektury ARM – czyli takiej samej, z jakiej zestaw bazowych instrukcji czerpią prawie wszystkie obecnie sprzedawane smartfony i tablety. Dzięki temu deweloperzy będą mogli tworzyć aplikacje na mikroarchitekturze natywnej dla androidowych urządzeń, co da lepsze efekty niż korzystanie z komputerów, których procesory zazwyczaj działają na bazie x86. Na HiKey 960 można będzie zainstalować mobilny system od Google w wersji 7.1, a instrukcje umieszczono na oficjalnej stronie Androida. W przyszłości płytka będzie obsługiwać także różne desktopowe dystrybucje Linuksa.

W pierwszej połowie maja urządzenie ma trafić do sprzedaży w Ameryce Północnej, Unii Europejskiej i Japonii. W przyszłości HiKey 960 będzie dostępny także w innych krajach. Niestety, mimo że funkcjonalność i przeznaczenie urządzenia jest podobne jak Raspberry Pi, będzie trzeba zapłacić o wiele więcej – w momencie trafienia na rynek HiKey 960 będzie kosztować 239 USD (925 PLN), podczas gdy za najdroższą „malinkę” należy zapłacić zaledwie 35 dolarów, czyli mniej niż 150 złotych.

Źródło: Pcworld
Back to top button