Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

HMD zapowiada nowe modele Nokii, brak pechowego numeru 4

Fińska Nokia powróciła w tym roku na rynek mobilny, przedstawiając modele oznaczone numerami 3, 5 i 6, a także reedycję kultowego 3310. Nie wszyscy są usatysfakcjonowani taką ofertą – HMD Global (właściciel marki Nokia) uspokoiło jednak fanów, zapewniając, że kolejne urządzenia są już w drodze.

Nokia będzie oferować nie tylko telefony

W wywiadzie dla fińskiego portalu Mobiili dyrektor ds. marketingu HMD Global, Pekka Rantala, oznajmił, że działania firmy skupione są na przywróceniu Nokii dobrej pozycji na rynku smartfonów. Niegdysiejszy lider w tej dziedzinie będzie jednak sprzedawać również inne urządzenia. Rantala podkreślił, że ważną częścią oferty będą także akcesoria przeznaczone do wykorzystywania wraz z telefonem, takie jak słuchawki czy też zestawy do obsługi wirtualnej rzeczywistości. Na razie jednak nie jest w planach wydanie tabletów z logo Nokii.

Nazwy nowych smartfonów

Choć Rantala nie podzielił się szczegółami na temat specyfikacji nadchodzących urządzeń fińskiego feniksa, znamy już ich nazwy. Trend oznaczania kolejnych smartfonów pojedynczymi cyframi będzie kontynuowany i w drugiej połowie 2017 wydane zostaną modele 7, 8 i 9. Być może pojawi się także urządzenie oznaczane numerem 2. Co ciekawe, HMD przeskoczy jedną z cyfr. Będzie nią 4 – liczba tradycyjnie uważana za pechową w wielu azjatyckich kulturach. W języku chińskim jej wymowa brzmi tak samo jak słowa „śmierć”, co skutkuje działaniami takimi jak pomijanie czwartego piętra w windach i pokoju numer cztery w hotelach. Podobną decyzję podjął w tym roku OnePlus, oznaczając następcę modelu 3T numerem 5.

Nokia 9

Model numer 9 będzie pełnił rolę flagowca w tegorocznym zestawieniu Nokii. Jak przystało na tej klasy urządzenie, „dziewiątka” zdążyła już być bohaterką wielu wycieków. Wśród jej specyfikacji znajdzie się m.in. podwójny aparat (2 x 13 MP), procesor Snapdragon 835 (4 x 2,45 GHz, 4 x 1,9 GHz), 4 GB RAM-u, 64 GB pamięci wewnętrznej, 5,3-calowy ekran o rozdzielczości 1 440 na 2 560 pikseli i system Android 7.1.1. Według testów wydajnościowych GeekBench smartfon fińskiego producenta jest urządzeniem wydajniejszym niż Galaxy S8 i S8+, Xperia XZ Premium oraz iPhone 7 Plus. Nokia 9 prześcignęła te urządzenia w teście wielordzeniowym, natomiast w jednordzeniowej wersji ustąpiła jedynie najnowszemu produktowi Apple’a. Europejska cena „dziewiątki” ma wynieść 750 euro, czyli niecałe 3 200 złotych.

Źródło: Nokiamob
Back to top button