Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Huawei pracuje nad własnym mobilnym systemem operacyjnym

Po sankcjach nałożonych na ZTE przez amerykański rząd, które zabraniają firmie importowania części z USA, chińscy producenci myślą o zabezpieczaniu się na przyszłość. Niewykluczone, że ZTE straci także licencję na korzystanie z Androida. Ryzyko wystąpienia takiej sytuacji skłoniło m.in. Huawei do rozwijania swojego własnego, alternatywnego systemu.

Powodem siedmioletniego zakazu handlu między USA a ZTE jest uczestnictwo firmy w sprzedaży podzespołów do Iranu – kolejnego państwa objętego sankcjami ze strony Amerykanów. Wraz z Huawei te dwa przedsiębiorstwa tworzą parę najważniejszych producentów elektroniki w Chinach, więc ograniczenia nałożone przez USA mogą znacznie skrzywdzić ekonomię najbardziej zaludnionego państwa świata. Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych rozpoczął śledztwo w sprawie Huawei, które rzekomo również dopuściło się złamania chińsko-amerykańskiej umowy zabraniającej handlu z Iranem.

Świat smartfonów jest zdominowany przez Androida oraz iOS, które łącznie odpowiadają za aż 99,9% rynku. W przeszłości było już kilka prób złamania tego duopolu – m.in. Windows Mobile od Microsoftu czy Tizen OS Samsunga. Na razie jednak pozycja dwóch największych mobilnych systemów operacyjnych pozostaje nienaruszona.

Sporą przewagą dla Androida oraz iOS jest ogromna ilość wspieranych aplikacji, która jest wynikiem ich długiej i stabilnej obecności na rynku. To jeden z głównych problemów dla alternatywnych systemów takich jak wspomniany Tizen, które nie potrafią zaoferować użytkownikom takiego samego wyboru programów. Aby system Huawei odniósł sukces, Chińczycy muszą przede wszystkim skupić się właśnie na rozwinięciu dedykowanych aplikacji lub zapewnieniu wsparcia dla programów znanych z innych platform. Na razie ciężko znaleźć użytkowników, którzy zrezygnowaliby z Androida czy iOS na rzecz innego systemu. Konflikt handlowy z USA może wywołać ciekawe zdarzenia na rynku chińskim – możliwe, że system od Huawei będzie początkiem małej rewolucji w świecie smartfonów.

Source: Scmp.com
Tagi

Powiązane Artykuły

Back to top button
Close