TeleGuru ma wszystkie oferty internetu w Twoim mieście Oszczędź do 50%. TeleGuru ma wszystkie oferty internetu w Twoim mieście Oszczędź do 50%.

IBM stworzył wyjątkowy chip komputerowy

IBM stworzył wyjątkowy chip komputerowy

IBM prześcignął Intela i stworzył w pełni działający, najmniejszy jaki do tej pory stworzono procesor. Układ został wykonany w technologii zaledwie 7 nanometrów.

Podczas gdy konkurencja w postaci Intela, TSMC czy Samsunga opiera swoje produkty na litografii 14 nm i dopiero pracuje nad 10 nanometrowymi chipami przeznaczonymi do komercyjnego użytku, IBM wykonał znaczący krok w przód i może się pochwalić prawdziwie przyszłościowym projektem. Wytworzony w tak niskim procesie technologicznym procesor jest w stanie pomieścić więcej tranzystorów, a co za tym idzie zmniejszyć zużywanie energii i osiągnąć większą wydajność (rzekomo nawet o 50%). IBM twierdzi, że zwiększenie tranzystorów w mikroprocesorze było również możliwe dzięki zastosowaniu stopu krzemu i germanu, zamiast samego krzemu stosowanego w większości obecnych chipów. news-ibm-chip-7nm-1 IBM stworzył wyjątkowy chip komputerowyAby uświadomić, jak wielkiego osiągnięcia dokonali inżynierowie IBM, tworząc układ w technologii 7 nm, można posłużyć się dwoma przykładami – średnica nici DNA wynosi 2.5 nm, zaś czerwonych krwinek 7500 nm. Imponujące. Warto też wspomnieć, że IBM zrezygnował z działalności w kosztownym sektorze półprzewodników w 2014 roku, płacąc GlobalFoundries 1.5 miliarda dolarów za przejęcie fabryk i własności intelektualnych IBM Microelectronics. W ten sposób koncern informatyczny odpowiada tylko za opracowanie technologii, której wytwarzaniem zajmuje się wspomniane GlobalFoundries. Nie ujawniono jednak, kiedy możemy spodziewać się rozpoczęcia masowej produkcji nowych procesorów.

Źródło: New York Times

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
50%
3 głosy
33.33%
2 głosy
0%
0 głosy
16.67%
1 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top