Indie: Za fałszywe wiadomości na Facebooku i WhatsApp będą odpowiadać admini grup

fakenews

Władze państw podejmują walkę z zalewem sieci fałszywymi wiadomościami. W Indiach za rozpowszechnianie fake newsów na Facebooku lub WhatsApp można nawet trafić do więzienia – dotyczy to osób, które administrują grupami rozpowszechniającymi kłamliwe treści.

Ponad tydzień temu w Indiach zapadła decyzja, że opublikowanie w grupie na Facebooku lub WhatsApp nieprawdziwej lub wprowadzającej w błąd informacji może skutkować ostrzeżeniem od policji dla administratora danej grupy. Według rozporządzenia, admini muszą usuwać ze swoich grup konta osób, które udostępniają tam fałszywe informacje. Administratorzy, którzy nie przstrzegają tego nakazu, będą sami odpowiadać karnie za rozpowszechnianie kłamliwych treści. Nakaz obejmuje między innymi ponad 200 milionów użytkowników zarejestrowanych w Indiach na WhatsApp.

1/4 fałszu

O zalewie sieci fałszywymi informacjami stało się głośno w zeszłym roku, gdy niektórzy zaczęli uważać, że fake news doprowadziły do zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich. Podobnego zjawiska obawiano się przed wyborami we Francji, których pierwsza tura miała miejsce w niedzielę 23 kwietnia. W sporządzonym przed wyborami raporcie Reuters pisał, że na portalach społecznościowych we Francji powstają generowane automatycznie konta, które służą rozpowszechnianiu fałszywych wiadomości. Potwierdziło to badanie przeprowadzone przez Oxford University, które wykazało, że 1/4 linków rozsyłanych na portalach takich jak Twitter kierowała Francuzów do błędnych informacji. Facebook również nie był w tym przypadku bez winy: moderatorzy tego serwisu zawiesili we Francji 30 tysięcy generowanych automatycznie kont.

Źródło: Cnet

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
100%
1 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy
0%
0 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top