Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

iPhone z Indii: Apple rozważa przeniesienie produkcji smartfonów

„Make in India” – rządowy hasło, mające przyciągnąć inwestorów do Indii zaczyna przynosić efekty. Apple może przenieść część produkcji swoich urządzeń do Peenyi, przemysłowej części Bengaluru. Tam mieści się jeden z zakładów współpracującej z amerykańską korporacją firma Wistron Crop z Tajwanu.  

Wistron zamierza rozbudować zakład w Peenyi, mający w przyszłości posłużyć do montażu iPhone’ów, zgodnie z informacjami „Times of India”. Dzielnica Peenya Bengaluru uznawana jest za indyjski odpowiednik amerykańskiej Doliny Krzemowej. Swoje fabryki w Indiach ma również jeden z najważniejszych dostawców komponentów do produktów Apple’a – Foxconn (znany też jako Hon Hai Precision Industry Co Ltd.). Firma buduje kolejny obiekt produkcyjny w Indiach, w Navi Mumbai.

Rozmowy z rządem Indii

Produkcja może wystartować już na początku kwietnia 2017 roku. Plotki potwierdza publikacja w „Wall Street Journal” informująca o rozmowach pomiędzy Apple a indyjskim rządem na temat możliwości montażu smartfonów amerykańskiej korporacji. Szef Apple’a, Tim Cook spotkał się z premierem Indii, Narendrą Modi w maju ubiegłego roku.

Dla Apple to atrakcyjny, wschodzący rynek, w którym producent zza oceanu ma zaledwie 2 procent udziałów. Lokalna produkcja oraz stosunkowo niskie obłożenie cłem sprowadzanych komponentów może przyczynić się do znacznego obniżenia kosztów produkcji i przełożyć na większą konkurencyjność produktów Apple’a na indyjskim rynku. Wszystko zależy ot tego, ile Apple jest skłonny zainwestować, by zwiększyć swoje udziały w rynku, na którym dominują smartfony ze średniej półki.

Źródła: Reuters, The Economic Times

 

Back to top button