TeleGuru ma wszystkie oferty internetu w Twoim mieście Oszczędź do 50%. TeleGuru ma wszystkie oferty internetu w Twoim mieście Oszczędź do 50%.

Jakość usług telefonii mobilnej według UKE

Jakość usług telefonii mobilnej według UKE

Urząd Komunikacji Elektronicznej zaprezentował raport dotyczący jakości usług telefonii mobilnej. W badaniach, które wykazały, że jesteśmy w europejskiej czołówce, brało udział czterech największych operatorów telekomunikacyjnych w Polsce.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej poleciła w grudniu 2015 roku przeprowadzić badania jakości usług czterech operatorów telekomunikacyjnych. W badaniach porównawczych wartości wskaźników udział wzięli: Orange, P4, Polkomtel oraz T-Mobile Polska. Badanie zostało przeprowadzone na terenie całego kraju, a najwięcej pomiarów dokonano na terenach miast i aglomeracji, aby objąć nimi jak najwięcej konsumentów. Przy czym, ze względu na specyfikę zasięgu poszczególnych nadajników, nie można traktować wyników badań jako referencyjnych dla każdego punktu w Polsce.

news-uke-raport-mapa_pomiarow Jakość usług telefonii mobilnej według UKE
Mapa pomiarów.
Badano usługi głosowe i dostępu do Internetu we wszystkich obecnie dostępnych w sieciach technologiach GSM (2G), UMTS (3G) i LTE (4G). Łączna długość tras pomiarowych to 2150 km. Zawsze była testowana najlepsza technologia udostępniana przez telekom na danym obszarze. Dla usługi głosowej większość, bo aż około 95% połączeń wykonano w technologii UMTS, a dla usługi transmisji danych dominujące jest LTE, gdyż około 83% połączeń było wykonywanych w tym standardzie (na kolejnych miejscach UMTS – 17% i GSM – poniżej 1%).
news-uke-raport-mapa_pomiarow Jakość usług telefonii mobilnej według UKE
Użycie technologii w transmisji danych.
Bardzo wysoko, u wszystkich operatorów, oceniono skuteczność połączeń głosowych, bo aż na poziomie ponad 99%.
news-uke-raport-mapa_pomiarow Jakość usług telefonii mobilnej według UKE
Użycie technologii w usługach głosowych.
Należy podkreślić, iż prędkość pobierania jak i pozostałe testowane parametry dla transmisji danych w niektórych przypadkach zależą nie tylko od operatora dostarczającego usługę, ale także od operatorów pośredniczących. Dlatego w celu urealnienia tego parametru w badanych sieciach wykonano testy z serwerem referencyjnym znajdującym się w punkcie wymiany ruchu, do którego dostęp ze wszystkich badanych sieci jest porównywalny.
news-uke-raport-mapa_pomiarow Jakość usług telefonii mobilnej według UKE
Liczba wykonanych testów.
Z uwagi, iż wykonywane testy nie obejmą każdego punktu w Polsce, w bieżącym roku planowane jest udostępnienie aplikacji na smartfony, za pomocą której konsumenci sami będą mogli wykonywać testy jakości sieci w miejscach, które ich interesują. Aplikacja ta będzie przekazywała, za zgodą konsumenta, dane anonimowe do systemu UKE, w którym każdy przez przeglądarkę internetową będzie mógł na mapie Polski zobaczyć interesujące go wyniki. Pełen, szczegółowy raport wraz z odpowiednimi załącznikami dostępny jest poniżej:

  • Raport UKE – badania jakości usług mobilnych
  • Dane tabelaryczne z pomiarów właściwych
  • Dane tabelaryczne z pomiarów referencyjnych
  • Lista mierzonych wskaźników
  • Testy 60s i poziomy MOS – pomiary właściwe
  • Testy 60s i poziomy MOS – pomiary referencyjne
  • Szczegółowy harmonogram pomiarów
  • Specyfikacja systemu pomiarowego

Źródło: UKE

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
33.33%
2 głosy
33.33%
2 głosy
16.67%
1 głosy
16.67%
1 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top