Jeden telefon, jedna bateria, różny czas pracy na jednym ładowaniu

Jeden telefon

HTC One M8 z Windows Phone stał się niezbitym dowodem, że system Microsoftu lepiej obchodzi się z baterią, niż Android. Czy jednak jest się z czego cieszyć?

Od dłuższego czasu pojawiały się przypuszczenia, że Android gorzej obchodzi się z baterią w smartfonach, niż lepiej zoptymalizowany Windows Phone. Niestety, trudno było to w wiarygodny sposób sprawdzić, gdyż modele z systemem Microsoftu zawsze różniły się od tych z platformą Google. Zmieniło to jednak HTC, które wprowadziło na rynek swojego flagowego HTC One M8 w wersji z Windows Phone. Poza tą jedną zmianą, jest to bliźniak wariantu z Androidem.

I okazał się, że różnice w czasie pracy na jednym ładowaniu mogą sięgać nawet 40% (z korzyścią dla systemu Microsoftu)! Jeśli użytkownik korzysta z multimediów, Internetu, połączeń itd., to przewaga WP sięga nawet 11 godzin (12 godzin Android kontra 21 Windows Phone). Różnica w czasie czuwania nie jest już tak efektowna, ale nadal znacząca (12 dni Android kontra 15 Windows Phone).

news-htc-one-m8-850x478 Jeden telefon, jedna bateria, różny czas pracy na jednym ładowaniu

Czy jednak oznacza to, że system Microsoftu jest bardziej dopracowany niż jego konkurent od Google? W dużym stopniu tak, ale nie tylko. Źródła różnic doszukiwać się można w sposobie zarządzania aplikacjami działającymi w tle (np. programy do obsługi portali społecznościowych, odtwarzacze multimedialne, narzędzia użytkowe, gry). Windows Phone bardzo restrykcyjnie podchodzi do tego typu procesów, co skutkuje lepszym czasem pracy na baterii. Z punktu widzenia mniej obeznanych użytkowników jest to korzystne, gdyż nie ma potrzeby ręcznego zamykania programów. Może to jednak negatywnie wpływać na ich funkcjonalność. W Androidzie jest natomiast odwrotnie, gdyż wiele aplikacji działa w tle, dzięki czemu szybciej można przywrócić je po zminimalizowaniu lub np. w grach nie zostaje wstrzymana produkcja jednostek. Niestety, negatywnie odbija się to na czasie działania na baterii i zmusza do ręcznego wyłączania programów.

Źródło: www.phonearena.com

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
30.89%
194 głosy
21.5%
135 głosy
24.52%
154 głosy
23.09%
145 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top