Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Jednak telefony samolotom nie zagrażają


Smartfony, tablety i laptopy mogą być wykorzystywane w trakcie lotu bez uruchomionego trybu samolotowego – orzekły władze zajmujące się w Europie bezpieczeństwem w powietrzu.

Trzeba pamiętać, że jeszcze kilka lat temu na pokładach samolotów surowo zabronione było włączanie jakichkolwiek urządzeń elektronicznych emitujących sygnał komórkowy lub radiowy, który mógł ponoć zakłócić funkcjonowanie urządzeń pokładowych. W roku 2013 przepisy nieco się zmieniły – część linii lotniczych pozwoliła na korzystanie przez pasażerów ze smartfonów oraz tabletów pod warunkiem, że był w nich włączony tryb samolotowy, czyli taki który nie łączy urządzenia z siecią komórkową lub Internetem.

Teraz Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) poszła jeszcze dalej i wydała zalecenie, według którego pasażerowie na pokładach samolotów mogą korzystać z urządzeń elektronicznych bez względu na to czy mają one połączenie z siecią, czy też nie. To oznacza, że podczas lotu można używać smartfona lub tabletu bez włączonego trybu samolotowego.

Wydana przez EASA rekomendacja nie oznacza, że od teraz wszyscy pasażerowie na świecie mogą po starcie spokojnie sięgnąć po smartfon albo tablet i zadzwonić do znajomych lub surfować w Internecie. EASA zaznacza bowiem wyraźnie, że jej zalecenie nie jest wiążące i jego wprowadzenie zależy od polityki konkretnej linii lotniczej. Po drugie, EASA kontroluje jedynie europejskich przewoźników i tylko oni mogą skorzystać z wydanej rekomendacji. Po trzecie wreszcie, pracownicy agencji zastrzegają, że załoga samolotu może w każdej chwili poprosić pasażerów o wyłączenie urządzeń elektronicznych znajdujących się na pokładzie i do tej prośby należy się bezwzględnie zastosować.

EASA podkreśla także, że linie lotnicze będą mogły znieść zakaz używania smartfonów oraz tabletów w swoich samolotach dopiero po przejściu przez nie odpowiednich testów i procedur bezpieczeństwa, co z pewnością potrwa nie krócej niż kilka miesięcy.

Źródło: EASA

Tagi

Powiązane Artykuły

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
Close