Jednak telefony samolotom nie zagrażają

Jednak telefony samolotom nie zagrażają


Smartfony, tablety i laptopy mogą być wykorzystywane w trakcie lotu bez uruchomionego trybu samolotowego – orzekły władze zajmujące się w Europie bezpieczeństwem w powietrzu.

Trzeba pamiętać, że jeszcze kilka lat temu na pokładach samolotów surowo zabronione było włączanie jakichkolwiek urządzeń elektronicznych emitujących sygnał komórkowy lub radiowy, który mógł ponoć zakłócić funkcjonowanie urządzeń pokładowych. W roku 2013 przepisy nieco się zmieniły – część linii lotniczych pozwoliła na korzystanie przez pasażerów ze smartfonów oraz tabletów pod warunkiem, że był w nich włączony tryb samolotowy, czyli taki który nie łączy urządzenia z siecią komórkową lub Internetem.

Teraz Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) poszła jeszcze dalej i wydała zalecenie, według którego pasażerowie na pokładach samolotów mogą korzystać z urządzeń elektronicznych bez względu na to czy mają one połączenie z siecią, czy też nie. To oznacza, że podczas lotu można używać smartfona lub tabletu bez włączonego trybu samolotowego.

img-travel-4 Jednak telefony samolotom nie zagrażają

Wydana przez EASA rekomendacja nie oznacza, że od teraz wszyscy pasażerowie na świecie mogą po starcie spokojnie sięgnąć po smartfon albo tablet i zadzwonić do znajomych lub surfować w Internecie. EASA zaznacza bowiem wyraźnie, że jej zalecenie nie jest wiążące i jego wprowadzenie zależy od polityki konkretnej linii lotniczej. Po drugie, EASA kontroluje jedynie europejskich przewoźników i tylko oni mogą skorzystać z wydanej rekomendacji. Po trzecie wreszcie, pracownicy agencji zastrzegają, że załoga samolotu może w każdej chwili poprosić pasażerów o wyłączenie urządzeń elektronicznych znajdujących się na pokładzie i do tej prośby należy się bezwzględnie zastosować.

EASA podkreśla także, że linie lotnicze będą mogły znieść zakaz używania smartfonów oraz tabletów w swoich samolotach dopiero po przejściu przez nie odpowiednich testów i procedur bezpieczeństwa, co z pewnością potrwa nie krócej niż kilka miesięcy.

Źródło: EASA

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
33.5%
197 głosy
20.07%
118 głosy
25%
147 głosy
21.43%
126 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top