Komisja Europejska prowadzi śledztwo w sprawie działalności Qualcomma

Qualcomm, jako dominująca w sektorze procesorów mobilnych firma, wzbudza wiele zainteresowania swoimi poczynaniami i często oskarżany jest o monopolistyczne praktyki. Sprawdzenia prawidłowości działalności amerykańskiego giganta podjęła się Komisja Europejska, która wszczęła przeciw niemu dwa postępowania.

Pierwsze śledztwo ma wykazać, czy Qualcomm oferował innym firmom specjalne „zachęty finansowe”, np. w postaci rabatów, celem zachęcenia do zamawiania chipów producenta, nakłaniając tym samym do rezygnacji z konkurencyjnych produktów. Druga sprawa dotyczy z kolei układów w technologii 3G i ich rzekomej sprzedaży znacznie poniżej kosztów produkcji, przez co żaden z rywali nie byłby w stanie zaproponować równie atrakcyjnej oferty, co w ostateczności miałoby doprowadzić do wyeliminowania ich z rynku. W swoim oświadczeniu Qualcomm stwierdził, że został poinformowany o wszczęciu dochodzenia i chociaż jest rozczarowany takim obrotem sprawy i wierzy w bezpodstawność zarzutów, będzie współpracował z Komisją Europejską. Jeśli jednak zostanie ustalone, że amerykańska firma dopuściła się złamania antymonopolowego prawa, czeka ją ogromna kara finansowa. Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu Qualcomm zgodził się na zapłacenie grzywny w wysokości blisko miliarda dolarów za stosowanie metod nieuczciwej konkurencji w Chinach.

Źródło: Engadget

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
0%
0 głosy
42.86%
3 głosy
42.86%
3 głosy
14.28%
1 głosy

Autor: Robert Dunst

Miłośnik nowych technologii (szczególnie urządzeń mobilnych) i twórczości cyfrowej z naciskiem na komputerowe efekty specjalne. Gadżeciarz i fan elektronicznej rozrywki w wydaniu mniej oraz bardziej przenośnym. Obserwator świata telekomunikacji. Związany sentymentem z jednym z najbardziej kulto...

Komentarze

Don't miss out!

Stay groovy and sign up for our newsletter, free gems of information, and only 2 calories.

Top