Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Konkursowe SMS-y łamią prawo, wprowadzając konsumentów w błąd

Nie ma nic za darmo – powiedzenie stare jak świat, a przy tym prawdziwe aż do bólu. Wiele osób zdaje się o tym zapominać, co skrzętnie wykorzystują różne przedsiębiorstwa organizujące SMS-owe konkursy, kusząc gwarantowanymi, łatwymi do zdobycia nagrodami.

SMS zachęcający do udziału w konkursie musi dokładnie informować, kto jest jego organizatorem oraz jakie są koszty uczestnictwa i zasady. Jak wynika między innymi z Ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym, podawanie nieprawdziwej ceny i sugerowanie pewnej wygranej to łamanie prawa. Nie powstrzymuje to jednak pewnych podmiotów przed dalszym stosowaniem takich praktyk, choć już nie na tak dużą skalę.

Wysyłanie SMS-a wiąże się z kosztami, aczkolwiek cenę można łatwo określić. Jak poinformowała Agnieszka Majchrzak z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), jeżeli numer, pod który należy wysłać wiadomość zaczyna się od liczby 7, ceną będzie jego druga cyfra. Natomiast gdy numer rozpoczyna się od 9, cenę stanowić będą dwie kolejne cyfry.

Gdy konsument uzna, że został oszukany, może zgłosić reklamację u swojego operatora i organizatora konkursu lub dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Jak twierdzi Agnieszka Majchrzak, jeśli do takiej rozprawy dojdzie, to nie konsument musi się obawiać i wykazać, że został w jakikolwiek sposób pokrzywdzony, ale organizator konkursu musi udowodnić, że nie doszło do wprowadzenia w błąd i złamania prawa. Za wszelkie nieuczciwe praktyki UOKiK może nałożyć na przedsiębiorcę karę w wysokości do dziesięciu procent ubiegłorocznych przychodów.

Mimo wszystko, z roku na rok problemów z konkursami SMS ubywa. Nieuczciwi organizatorzy obawiają się ewentualnych konsekwencji, a konsumenci są coraz bardziej świadomi zagrożenia wiedząc, że należy zachować ostrożność i nie wierzyć we wszystko, co zostanie przysłane na nich telefon. Apogeum zostało już chyba dawno osiągnięte i raczej nie zapowiada się, aby problem nabrał na sile w następnych latach.

Źródło: infoWire

0 0 vote
Article Rating
Tagi

Powiązane Artykuły

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
Close