Mobilny Facebook zdominowany przez wiekowe smartfony

Mobilny Facebook zdominowany przez wiekowe smartfony

Zgodnie z raportem analityków serwisu Facebook, najpopularniejszymi urządzeniami mobilnymi z zainstalowanym Androidem są kilkuletnie smartfony.

Z Facebooka każdego miesiąca korzysta ponad 500 milionów użytkowników. Większość z nich do tego celu zazwyczaj używa smartfona lub tabletu. Okazuje się, że różnorodność takich urządzeń jest spora – społeczność serwisu korzysta z około 10 tysięcy różnych sprzętów mobilnych napędzanych systemem Android. Oznacza to, że do największego portalu społecznościowego na świecie podłączonych jest cała masa różniących się od siebie urządzeń, przez które przewija się wiele wersji wymienionego systemu oraz całkowicie odmienne specyfikacje techniczne.

Dla samego Facebooka znaczy to tyle, że firma musi dokładać wszelkich starań, aby zachować jak największą spójność pomiędzy poszczególnymi odsłonami Androida, tym samym nie faworyzując najnowszych wersji systemu. W ten sposób deweloperzy odpowiedzialni za mobilne aplikacje serwisu wprowadzili nowe kryterium klasyfikacyjne –  dzielenie urządzeń pod kątem ich wieku oraz możliwości technicznych, a nie użytkowanego OS-a. Dzięki temu odkryto, że prawie 66% użytkowników Androida korzysta ze sprzętu z 2011 roku lub jeszcze starszego. Dla porównania: w 2011 r. czołowymi smartfonami były iPhone 4 oraz Samsung Galaxy S2. Skupienie się na podzespołach, aniżeli na samym systemie operacyjnym, pozwoli na usprawnienie działania portalu na urządzeniach zarówno starszych, jak i nowszych. Ponadto, Facebook będzie dodatkowo optymalizowany pod starsze urządzenia. Pomoże to dopasowywać wyświetlane treści np. poprzez ograniczenie materiałów wideo, jeśli użytkowany sprzęt jest zbyt słaby, by je płynnie odtworzyć (nawet jeśli ma jedną z nowszych wersji systemu).

news-facebook-android2 Mobilny Facebook zdominowany przez wiekowe smartfony

Z jednej strony cała sytuacja niekorzystnie wpływa na tworzenie aplikacji, gdyż ich autorzy są zmuszani do pewnych ograniczeń ze względu na stare i niezbyt już wydajne smartfony. Patrząc jednak z szerszej perspektywy, należą się im pochwały, ponieważ w ten sposób użytkownicy kilkuletnich smartfonów i tabletów, którzy niekoniecznie chcą zmieniać swoje wysłużone (co więcej, nadal w miarę atrakcyjne technicznie) urządzenia, nie poczują się skrzywdzeni.

Źródło: Phone Arena, Ubergizmo

Twoja opinia

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Podoba mi się
Mam mieszane odczucia
Nie podoba mi się
Nie mam zdania
28.7%
66 głosy
24.35%
56 głosy
24.78%
57 głosy
22.17%
51 głosy

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top