Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Najlepszy smartfon fotograficzny według Ekspertów oraz Czytelników

Nastąpił w końcu moment ogłoszenia wyczekiwanych przez wszystkich wyników na najlepszy smartfon do robienia zdjęć! W teście przygotowanym przez Teleguru brało udział ponad 800 Czytelników portalu, oraz znani Eksperci związani z branżą fotograficzną. Niewątpliwie końcowe rezultaty zaskoczą niejedną osobę. Czy wygrała typowana przez wielu legenda – Lumia 1020? A może któryś z dwóch iPhone’ów lub Xperii? Przekonaj się, jak wypadły poszczególne smartfony.

Teleguru postanowił spędzić kilka ciepłych dni w Maroko w klimacie „Baśni tysiąca i jednej nocy”, wykonując ponad tysiąc zdjęć do największego, jaki do tej pory powstał testu aparatów w smartfonach. Ciężka praca popłaciła – jedynie 7 % miało negatywne opinie na temat testu i udało nam się w końcu ustalić, który z popularnych i tak zachwalanych przez producentów smartfonów okazał się najlepszym do zastosowań mobilnej fotografii.

Naprzeciw siebie stanęło osiem topowych modeli smartfonów – Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6, HTC One M8, LG G3, Nokia Lumia 1020, Samsung Galaxy Note 4, Sony Xperia Z1 Compact oraz Sony Xperia Z3. W sumie było 10 scen do oceniania, podzielonych na dzienne i nocne zdjęcia. Żeby fotografie były reprezentatywne zrobiliśmy po 8-10 zdjęć z każdej sceny w trybie automatycznym, następnie wybraliśmy najlepsze z nich. Warto zaznaczyć, że wiele z aparatów oferuje zaawansowane, manualne ustawienia, jednak założeniem testu było wykonanie zdjęcia „na szybko”, czyli tak jak większość osób je robi.

fototest-1eŻeby test był wiarygodny stworzyliśmy specjalną aplikację, dzięki której uczestnicy mogli analizować zdjęcia w pełnym oraz oddalonym rozmiarze obok siebie. Uczestnicy wybierali trzy najlepsze zdjęcia z każdej sceny, bez jakiejkolwiek możliwości do sprawdzenia, jaki smartfon robił które zdjęcia (nazwy plików oraz informacje Exif były wyczyszczone). Kolejność telefonów była też pomieszana pomiędzy scenami żeby utrudnić odgadnięcie, który model wykonał dane zdjęcie, a żeby unikać oszustwa zainstalowaliśmy filtr przeciwko robotom oraz dodaliśmy ograniczenie do jednego głosu z każdego adresu IP.

Ranking zdjęć działał tak, że przyznawano 3 punkty dla najlepszego zdjęcia w każdej scenie. Drugie najlepsze otrzymywały dwa punkty, zaś trzecie – jeden punkt. Wyniki testu były dlatego liczone na podstawie procentowego udziału wszystkich punktów z poszczególnych scen i kategorii.

Test Ekspertów

Żeby wyniki były jak najbardziej rzetelne poprosiliśmy szęść znanych fotoedytorów oraz fotografów z wieloletnim doświadczeniem, aby ocenili zdjęcia jako Eksperci. W głosowaniu brał również udział Właściciel Teleguru.pl, który przez ostatnie dwa lata zajmował się m.in. analizą zdjęć zrobionych przez setki telefonów.

Rywalizacja była zacięta, niektóre wyniki dość zaskakujące, lecz cel został osiągnięty – znamy najlepszy smartfon fotograficzny! Nie przedłużając, zapraszamy do obszernego podsumowania!

Zdjęcia dzienne – Eksperci:

1. Odwzorowanie kolorów i detali

Nawet najdroższe smartfony mają często problemy z poprawnym odwzorowaniem kolorów i detali. Część modeli nadmierne przesyca kolory (np. Samsung Galaxy S5), inne mają problemy z balansem bieli. Jednak najczęściej występującym mankamentem jest niska szczegółowość zdjęć.

2. Idealne warunki, bezchmurnie

Niestety, w naszym kraju rzadko są idealne warunki do robienia zdjęć. Jednak kiedy pogoda jest już piękna, a niebo bezchmurne to warto mieć przy sobie aparat, który w pełni wykorzysta warunki i stworzy ładne, naturalne fotografie.

3. Zdjęcia pod mocne światło

Czasami trzeba (i warto) złamać jedną z „złotych zasad” fotografowania i zrobić zdjęcie pod światło. W takich przypadkach przydatny jest tzw. tryb HDR (High-dynamic-range imaging), który zwiększa szansę, aby wykonać udane zdjęcia pod światło.

4. Zdjęcia w cieniu

Nie zawsze, pomimo ładnej pogody, słońce jest w stanie oświetlić wszystkie elementy kadru. Wiele aparatów w takich przypadkach ma problem z poprawnym ustawieniem czasu migawki, ekspozycji oraz zrównoważonym kontrastem.

5. Zachmurzone niebo

Niestety, pogoda często bywa kapryśna i nie zawsze dostosuje się do oczekiwań i życzeń fotografa. Ciemne niebo oraz mało światła często powodują problemy z balansem bieli, szczegółami i dynamiką zdjęć.

Podsumowanie wyników Ekspertów –zdjęcia dzienne:

 1. Samsung Galaxy Note 4

  – 39.52%

 2. Apple iPhone 6

  – 20.95 %

 3. Apple iPhone 5S

  – 13.81%

 4. Nokia Lumia 1020

  – 10 %

 5. Sony Xperia Z3

  – 9.05%

 6. LG G3

  – 6.67 %

 7. HTC One M8

  – 0%

 8. Sony Xperia Z1 Compact

  – 0%

Zdjęcia nocne – Eksperci:

6. Różne, sztuczne źródła światła w ciemnym otoczeniu

To, że smartfon robi ładne zdjęcia w ciągu dnia absolutnie nie oznacza, że nocne wychodzą tak samo dobrze. W większości telefonów jakość fotografii zmienia się radykalnie w trudniejszych warunkach oświetleniowych. Cierpią na tym zwłaszcza szczegóły oraz szum cyfrowy.

7. Odwzorowanie detali i kolorów przy świetle jarzeniowym

W przypadku sztucznych świateł, kolory i szczegóły zazwyczaj cierpią. Zdjęcia mają często żółtawy odcień, a mocne źródła światła tworzą irytującą poświatę. Poprawna jasność różnych elementów zdjęcia może również okazać się problemem.

8. Lampa błyskowa – moc oraz odwzorowanie kolorów i detali

Większość smartfonów ma słabe lampy błyskowe, które często okazują się być bezużyteczne. Jednak w przypadku drogich telefonów jest kilka wyjątków, które umożliwiają robienie zdjęć w całkowitej ciemności. Niestety, wiąże się to zazwyczaj ze fotografiami o bardzo słabej jakości.

9. Żarowe światło z wpadającym dziennym światłem

Nie zawsze można (i wolno) korzystać z lampy błyskowej w ciemnych pomieszczeniach. Dlatego aparat powinien robić ładne zdjęcia z poprawnymi kolorami przy dostępnym, sztucznym oświetleniu. Jednak lampy żarowe często powodują, że zdjęcia wychodzą przesadnie żółtawe.

10. Mocne, sztuczne światła nocą

Na mieście często nawet najmocniejsze lampy błyskowe nie pomogą przy robieniu zdjęć, więc trzeba się dostosować do panującego oświetlenia. Mocne źródła światła okazują się jednak być dużym problemem dla wielu smartfonów.

Podsumowanie wyników Ekspertów –zdjęcia nocne:

 1. Samsung Galaxy Note 4

  – 27.62%

 2. Apple iPhone 6

  – 22.38%

 3. Nokia Lumia 1020

  – 17.14%

 4. Apple iPhone 5S

  – 14.76%

 5. LG G3

  – 10%

 6. Sony Xperia Z3

  – 5.24%

 7. Sony Xperia Z1 Compact

  – 2.86%

 8. HTC One M8

  – 0%

 

Podsumowanie wyników Ekspertów – średnia

 1. Samsung Galaxy Note 4

  – 33.57%

 2. Apple iPhone 6

  – 21.66%

 3. Apple iPhone 5S

  – 14.29%

 4. Nokia Lumia 1020

  – 13.57%

 5. LG G3

  – 8,33 %

 6. Sony Xperia Z3

  – 7.15%

 7. Sony Xperia Z1 Compact

  – 1.43%

 8. HTC One M8

  – 0.00%

news-samsung-galaxynote4review-1Jak widać, w obydwu testach Eksperci byli wyjątkowo zgodni co do pierwszego miejsca, które zajął Samsung Galaxy Note 4, deklasując swoich konkurentów z ogromną przewagą, zwłaszcza w korzystnych warunkach oświetleniowych. Duma Koreańczyków, która została wybrana jako biznesowy smartfon roku przez czytelników Teleguru, robi zdjęcia które charakteryzują się dużą liczbą detali, naturalnymi kolorami oraz poprawnym kontrastem. Aparat ma jednak problem m.in. z balansem bieli przy świetle jarzeniowym. Jednak tym, co ciekawi najbardziej, jest fakt, że testowaliśmy wersję SM-N910F, czyli ze Snapdragonem oraz sensorem aparatu produkcji… Sony. Porównując różnice punktów pomiędzy Koreańskim i Japońskim producentem trzeba przyznać, że są one zaskakująco duże, co zdaje się potwierdzać teorię tych osób, którzy twierdzą, że Sony tworzy doskonałe sensory do aparatów, ale nie jest do końca w stanie wykorzystać ich możliwości we własnych produktach.

Kolejne czołowe miejsca należały do amerykańskiego producenta Apple. Zarówno iPhone 6, jak i iPhone 5S poradziły sobie nadzwyczajnie dobrze potwierdzając tym samym, że świetne opinie na temat ich aparatów nie były bezpodstawne. Warto zwrócić uwagę, że został ewidentnie poprawiony w nowszej wersji, zwłaszcza w przypadku nocnych zdjęć. Pomimo że oprogramowanie aparatu w iPhone’ach jest bardzo ubogie i oferuje jedynie podstawowe funkcje, to jest ono kochane przez swoich użytkowników. Cieszy też fakt, że obydwa modele robią prawie zawsze udane zdjęcie bez potrzeby robienia kolejnego.

fototest-1bDla wielu największym zaskoczeniem będzie jednak czwarte miejsce Nokii Lumii 1020, którą wielu z góry typowało jako faworyta do zwycięstwa. Jednak telefon nie jest niestety w stanie pokazać swoich niesamowitych możliwości w trybie automatycznym, co skutkowało mniejszą liczbę punktów, głównie przez niepoprawny balans bieli, zwłaszcza w ciągu dnia. Pomimo trzeciego miejsca w kategorii nocnych zdjęć, niektóre sytuacje (np. park nocą) okazały się zbyt dużym wyzwaniem dla aparatu w trybie automatycznym. LG G3 zadomowił się pośrodku stawki, nie imponując jakością wykonanych fotografii, ani też przesadnie nie rozczarowując. Smartfon imponuje natomiast swoją lampą błyskową, która jest najmocniejsza wśród całej ósemki.

Nieco gorzej poradziła sobie Japońska Xperia Z3, zwłaszcza w ciągu nocy, co trzeba uznać za kolejne zaskoczenie, gdyż model ten jest bardzo chwalony przez wiele konkurencyjnych serwisów i czasopism. Telefon ma też najwyższą ilość megapikseli wśród wszystkich testowanych smartfonów (aż 20.7). Wielkie rozczarowanie przyniósł test ze zdjęciem nocnym w scenerii przedstawiającej basen. Xperia Z3 zajęła tam ostatnie miejsce (zarówno w teście Ekspertów, jak i Czytelników), m.in. z powodu przesadnego wyjaśniania zdjęcia. Jednak trzeba przyznać, że telefon znakomicie radzi sobie z trybem HDR (robienie zdjęć pod światło). Rozczarowujące są natomiast wyniki dwóch ostatnich modeli. Sony Xperia Z1 Compact, znajdująca się na szarym końcu obydwu zestawień, zaimponowała Ekspertom jedynie przy kilku nocnych zdjęciach. Jednak największą porażką okazał się zeszłoroczny flagowiec HTC One M8, który niestety nie może pochwalić się szczególnie imponującymi wynikami. Telefon nie zdobył ani jednego głosu w całym teście Ekspertów.

Test Czytelników

W oddzielnym teście brali udział również nasi Czytelnicy. Co ciekawe, oddane przez nich głosy w wielu przypadkach pokrywały się z analizami Ekspertów, jednak nie zawsze, więc nie brakuje kilku ciekawych przetasowań na listach.

Zdjęcia dzienne – Czytelnicy:

1. Odwzorowanie kolorów i detali

Samsung Galaxy Note 4 – 25.51%
Apple iPhone 6 – 22.47%
LG G3 – 21.47%
Apple iPhone 5S – 17.62%
Nokia Lumia 1020 – 8.26%
Sony Xperia Z3 – 4.1%
Sony Xperia Z1 Compact – 0.46%
HTC One M8 – 0.1%

2. Idealne warunki, bezchmurnie

Samsung Galaxy Note 4 – 41.66%
Sony Xperia Z3 – 17.79%
Nokia Lumia 1020 – 12.9%
Apple iPhone 6 – 9.43%
LG G3 – 9.11%
Apple iPhone 5S – 4.81%
Sony Xperia Z1 Compact – 4.24%
HTC One M8 – 0.06%

3. Zdjęcia pod mocne światło

Samsung Galaxy Note 4 – 29.69%
Sony Xperia Z3 – 26.32%
Apple iPhone 5S – 24.05%
Nokia Lumia 1020 – 9.22%
LG G3 – 4.95%
Apple iPhone 6 – 4.79%
Sony Xperia Z1 Compact – 0.89%
HTC One M8 – 0.08%

4. Zdjęcia w cieniu

Samsung Galaxy Note 4 – 34.81%
Sony Xperia Z3 – 15.98%
Apple iPhone 6 – 15.36%
LG G3 – 12.59%
Nokia Lumia 1020 – 11.57%
Apple iPhone 5S – 7.55%
HTC One M8 – 0.4%
Sony Xperia Z1 Compact – 1.75%

5. Zachmurzone niebo

Samsung Galaxy Note 4 – 43.15%
Apple iPhone 5S – 30.17%
Apple iPhone 6 – 11.59%
Sony Xperia Z3 – 8.14%
Nokia Lumia 1020 – 4.62%
LG G3 – 1.25%
Sony Xperia Z1 Compact – 0.56%
HTC One M8 – 0.52%

Podsumowanie wyników Czytelników – zdjęcia dzienne:

1.    Samsung Galaxy Note 4

– 34.96 %
2.    Apple iPhone 5S

– 16.84%
3.    Sony Xperia Z3

– 14.47%
4.    Apple iPhone 6

– 12.73%
5.    LG G3

– 9.88 %
6.    Nokia Lumia 1020

– 9.31%
7.    Sony Xperia Z1 Compact

– 1.58%
8.    HTC One M8

– 0.23%

Zdjęcia nocne – Czytelnicy:

6. Różne, sztuczne źródła światła w ciemnym otoczeniu

Samsung Galaxy Note 4 – 32.18%
LG G3 – 17.09%
Apple iPhone 6 – 14.54%
Nokia Lumia 1020 – 13.42%
Apple iPhone 5S – 13.38%
Sony Xperia Z1 Compact – 5.45%
HTC One M8 – 2.17%
Sony Xperia Z3 – 1.78%

7. Odwzorowanie detali i kolorów przy świetle jarzeniowym

Nokia Lumia 1020 – 24.25%
Apple iPhone 5S – 24.11%
Sony Xperia Z3 – 18.34%
Apple iPhone 6 – 16.7%
LG G3 – 8.6%
Samsung Galaxy Note 4 – 7.2%
Sony Xperia Z1 Compact – 0.7%
HTC One M8 – 0.1%

8. Lampa błyskowa – moc oraz odwzorowanie kolorów i detali

LG G3 – 34.03%
Samsung Galaxy Note 4 – 25.79%
Nokia Lumia 1020 – 25.19%
Apple iPhone 6 – 7.2%
Apple iPhone 5S – 5.45%
HTC One M8 – 1.82%
Sony Xperia Z3 – 0.45%
Sony Xperia Z1 Compact – 0.07%

9. Żarowe światło z wpadającym dziennym światłem

Samsung Galaxy Note 4 – 35.29%
Nokia Lumia 1020 – 20.58%
Sony Xperia Z3 – 16.91%
Apple iPhone 6 – 10.9%
Apple iPhone 5S – 9.92%
Sony Xperia Z1 Compact – 4.89%
LG G3 – 1.01%
HTC One M8 – 0.49%

10. Mocne, sztuczne światła nocą

Apple iPhone 6 – 32.7%
Samsung Galaxy Note 4 – 27.64%
Apple iPhone 5S – 21.77%
Sony Xperia Z3 – 8.98%
LG G3 – 3.67%
Nokia Lumia 1020 – 2.48%
Sony Xperia Z1 Compact – 2.13%
HTC One M8 – 0.63%

Podsumowanie wyników Czytelników – zdjęcia nocne:

 1. Samsung Galaxy Note 4

  – 25.62%

 2. Nokia Lumia 1020

  – 17.18%

 3. Apple iPhone 6

  – 16.41%

 4. Apple iPhone 5S

  – 14.93%

 5. LG G3

  – 12.88%

 6. Sony Xperia Z3

  – 9.29%

 7. Sony Xperia Z1 Compact

  – 2.65%

 8. HTC One M8

  – 1.04%

Podsumowanie wyników Czytelników – średnia:

 1. Samsung Galaxy Note 4

  – 30,29%

 2. Apple iPhone 5S

  – 15,88%

 3. Apple iPhone 6

  – 14,57%

 4. Nokia Lumia 1020

  – 13,25%

 5. Sony Xperia Z3

  – 11.88%

 6. LG G3

  – 11.38%

 7. Sony Xperia Z1 Compact

  – 2.11%

 8. HTC One M8

  – 0.64%

Również w teście Czytelników nie ma zaskoczeń w kontekście pierwszego miejsca. Samsung Galaxy Note 4 ponownie udowodnił, że nie ma sobie równych, szczególnie przy zdjęciach wykonanych za dnia, osiągając przewagę w postaci prawie dwukrotnie wyższego wyniku niż wicelider – iPhone 5S. Natomiast młodsze z urządzeń Apple, iPhone 6, po raz kolejny nie zawiodło, dzielnie broniąc swojej trzeciej pozycji przed oponentami z konkurencyjnych stajni. Produkty amerykańskiego giganta kolejny raz pokazały, że ilość megapikseli nie jest najważniejsza.

Dorobek pozostałych smartfonów jest niemal podobny, jak w przypadku głosowania Ekspertów. Sony Xperia Z3 uplasowała się pośrodku stawki, pozostawiając po sobie pozytywne wrażenie jedynie w testach przeprowadzonych na zdjęciach dziennych, co po części jest zasługą doskonałego radzenia sobie z trybem HDR. LG G3 okazał się ponownie lekkim rozczarowaniem, aczkolwiek w paru kategoriach pokazał się z dobrej strony, m.in. w kwestii odwzorowania kolorów i detali w ciągu dnia oraz przy sztucznych światłach. Fenomenalna w tym smartfonie jest natomiast lampa błyskowa – żaden z pozostałych modeli nie może równać się z jej mocą.

fototest-1dNokia Lumia 1020, typowana przez wielu jako pewny faworyt do końcowego zwycięstwa nie pokazała pełni swoich możliwości w trybie automatycznym. Niezaprzeczalnym faktem jest to, że smartfon ma pod wieloma względami najlepszy w całej stawce aparat, ale nie ustrzegł się przy tym kilku sporych problemów, chociażby z automatycznym balansem mieli i robieniem zdjęć pod światło (brak trybu HDR). Niemniej jednak, wynik Lumii 1020 można uznać za świetny, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że model jest najstarszy z całej ósemki. Imponuje szczególnie w teście ze zdjęciami dziennymi, gdzie głosowaniem Czytelników zajęła drugie miejsce, tuż za Samsungiem Galaxy Note 4. Co więcej, osoby, które poświęcą trochę czasu na odpowiednie ustawienie parametrów z pewnością „wyczarują” za jej pomocą znakomite fotografie. Głosujący Czytelnicy okazali się być równie surowi dla HTC One M8 i Sony Xperii Z1 Compact jak Eksperci – obydwa modele zakończyły fototesty z bardzo niską liczbą oddanych głosów.

Podsumowanie

Łatwo zauważyć, że Czytelnicy nie głosowali tak jednolicie jak Eksperci. Dlatego różnice punktacji pomiędzy modelami nie były aż tak pokaźne jak w przypadku fotoedytorów i fotografów, a w konkretnych kategoriach często dochodziło do ciekawych i nierzadko zaskakujących roszad w zestawieniach. W obydwu testach największym zwycięzcą okazał się bezapelacyjnie Samsung Galaxy Note 4, spisując się fenomenalnie w większości warunków, czy to w dzień czy w nocy. Na drugim biegunie znalazły się HTC One M8 i Sony Xperia Z1 Compact. Szczególnie postawa tego pierwszego bardzo rozczarowała, choć w tym przypadku można to zrzucić na karb zastosowanej technologii aparatu (UltraPixel), niskiej rozdzielczości oraz brak optycznej stabilizacji obrazu.

Pewnym zaskoczeniem jest pozycja legendarnej Nokii Lumia 1020. Telefon, który robi znakomite zdjęcia przy manualnych ustawieniach niestety ma poważne problemy w domyślnym trybie. Założeniem tego testu było robienie zdjęć „na szybko” bez zmian w ustawieniach, czyli tak jak robi większość osób . Oczywiście, model ten nadal należy do czołówki fotograficznych smartfonów, ale zajmowane miejsca tylko potwierdziły, że nie jest to idealny telefon dla fotograficznych laików, gdyż ma on spore problemy m.in. z balansem bieli. Sporą wadą może się też okazać brak fotografii panoramicznych oraz trybu HDR, który ułatwiłby robienie udanych zdjęć pod światło.

fototest-najlepszy-smartfonfotograficzny-1Jeśli chodzi o Apple iPhone 5S i iPhone 6, to pokazały one przede wszystkim, że ilość megapikseli nie jest najważniejsza. Aparaty w obydwu modelach mają matrycę „jedynie” 8 Mpix, a oprogramowanie oferuje stosunkowo mało dodatkowych opcji (nie ma m.in. różnych trybów tak jak w telefonach Sony). Natomiast trzeba przyznać, że robią doprawdy rewelacyjne fotografie. Tym co jednak będzie istotniejsze dla wielu jest to, że aparaty robią udane zdjęcia prawie za każdym razem, więc nie trzeba się obawiać powtórzeń. Pojedynek pomiędzy LG G3 i Sony Xperia Z3 był wyjątkowo zacięty, jednak można uznać, że koreański smartfon sprawuje się lepiej w gorszych warunkach oświetleniowych, natomiast japoński flagowiec robi ogólnie lepsze zdjęcia w ciągu dnia. Nie jest źle, ale mogło być lepiej. Obydwa modele mogą się jeszcze sporo nauczyć od Apple’a i Samsunga.

Tym testem udało nam się potwierdzić naszą teorię, że przy wyborze telefonu z dobrym aparatem nie powinno się kierować jedynie liczbą megapikseli oraz marketingowymi hasłami producentów oraz operatorów – jakość zdjęć jest w bardzo dużym stopniu zależna od oprogramowania, obiektywu, matrycy oraz… ustawień aparatu. Jednak jest też wiele innych czynników, o których warto pamiętać decydując się na zakup smartfona, który ma służyć głównie do zdjęć m.in. oprogramowanie aparatu, dodatkowe tryby oraz fizyczny spust migawki.

Teleguru chciałby serdecznie podziękować Ekspertom oraz wszystkim uczestnikom Fototestu, którzy pomogli wyłonić najlepszy smartfon fotograficzny. Bez Was nie byłoby to możliwe do zrealizowania!

Tagi

Powiązane Artykuły

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
Close