Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Naukowcy z MIT stworzyli niewidzialne, podwodne roboty z hydrożelu

Do kolekcji nietypowych robotów z Massachusetts Institute of Technology dołączy miękkie, przezroczyste urządzenie, które będzie mogło sprawnie i szybko poruszać się pod wodą.

Natura inspiracją

Pomysł na tego typu roboty wziął się z obserwacji larw typu leptocephalus, których charakterystyczną cechą jest przezroczyste ciało przypominające szkło. Pomimo swych małych rozmiarów larwy te mogą przepłynąć długie dystansy bez bycia narażonymi na groźnych drapieżników. Podwodne roboty MIT wykonano z hydrożelu – substancji, która w ponad 90% składa się z wody, przez co bez większych problemów przepływa przez nią światło i dźwięk. Dzięki temu będą praktycznie nie do wykrycia. To ich największa przewaga nad dotychczas stosowanymi rozwiązaniami z silikonu. Na niekorzyść hydrożeli działa za to ich niska wytrzymałość – na szczęście i na to znaleziono już sposób. Nowa mieszanina środków chemicznych naświetlona światłem UV skutkuje dużo mocniejszymi, a wciąż bardzo elastycznymi hydrożelami, które doskonale nadają się do produkcji podwodnych robotów.

Sposób działania i zastosowanie

Używając trójwymiarowych odlewów wyciętych laserem, utworzono trzy rodzaje robotów – ramię z możliwością chwytania, nogę która może kopnąć piłkę, a także niewidzialną rybę z funkcjonalną płetwą. Zasada działania każdego z nich jest taka sama – ruch odbywa się poprzez wpompowywanie i wypompowywanie wody z hydrożelowej struktury. Tego typu miękkie roboty mogą być stosowane do interakcji z istotami żyjącymi pod wodą bez naruszania ich bezpieczeństwa; najprawdopodobniej znajdą także zastosowanie w medycynie.

Źródło: The verge
Back to top button