Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Wiadomości

Niebezpiecznie łatwo oszukać skaner tęczówki w Galaxy S8

Przedstawiciele Samsunga od początku wskazywali skaner tęczówki jako najlepszy sposób zabezpieczeń telefonu. W ten sposób też tłumaczyli umieszczenie skanera linii papilarnych z tyłu urządzenia, ponieważ uważali, że jest to mniej skuteczna metoda. Teraz okazuje się, że skanowanie tęczówki w najnowszym flagowcu Samsunga można bardzo łatwo oszukać.

Ekspert od analizy bezpieczeństwa z berlińskiego Chaos Computer Club odkrył jak uzyskać dostęp do urządzenia jedynie za pomocą drukarki i soczewki kontaktowej. Naukowiec wykorzystał tryb nocny w aparacie cyfrowym i zrobił zdjęcie swojemu koledze. Dlaczego właśnie w trybie nocnym? Ponieważ nie posiada filtra podczerwieni co umożliwia uchwycenie większych szczegółów tęczówki, zwłaszcza u osób z ciemnymi oczami. Następnie Jan Krissler wydrukował zdjęcie oka w skali 1:1. Kolejnym krokiem było przyklejenie soczewki kontaktowej, dzięki czemu uzyskał efekt realistycznej głębi. Na koniec wziął Galaxy S8 należący do jego kolegi i spróbował odblokować urządzenie za pomocą przygotowanego obrazka. Sekundę później, miał już dostęp do wszystkiego co tamten trzymał na smartfonie.

Ale czy na pewno tak łatwo?

Brzmi niepokojąco prawda? Jednak spójrzmy na to bardziej racjonalnie. Ktoś musiałby być bardzo zdeterminowany, żeby przygotowywać zdjęcie z soczewką w celu uzyskania dostępu do naszego urządzenia. Oszukiwanie skanera tęczówki tym sposobem wymaga przebywania w bliskiej odległości od osoby, której telefon chcemy shakować, bardzo dobrej drukarki oraz fizycznego dostępu do smartfona.

Są inne łatwiejsze do oszukania metody, jak wspomniany wcześniej skaner linii papilarnych albo rozpoznawanie twarzy. Jan Krissler dokonał tego już wcześniej. W przeciągu doby od premiery odkrył sposób na oszukanie rozpoznawania twarzy w S8, a niecałe dwa dni zajęło mu obejście zabezpieczeń skanera linii papilarnych w iPhonie.

Wychodzi na to, że Samsung zdaje sobie sprawę z tego, że skaner tęczówki jest tak samo kiepskim zabezpieczaniami jak wszystkie inne. Wątpliwości na temat skuteczności pojawiły się już w przypadku Note 7, ale jak wiemy, Samsung miał wtedy większe problemy.

Skaner tęczówki nadal najbezpieczniejszy

W oficjalnym oświadczeniu firma przyznała, że zdaje sobie sprawę z niedoskonałości skanera tęczówki, ale na obecną chwilę jest to najlepsza forma zabezpieczania i jeśli pojawią się inne sposoby to na pewno zostaną one wykorzystane.

Jedno jest pewne – żadne urządzenie nie jest w 100% bezpieczne. Może i shakowanie za pomocą skanera tęczówki wymaga zbyt wiele zachodu, ale zawsze są inne metody, które umożliwią zdeterminowanej osobie dostanie się do waszego smartfona. Najważniejsze jest abyście sami starali się zapewnić bezpieczeństwo swoich danych.

Źródło: Gizmodo
Back to top button