Niedobór bezramkowych ekranów będzie powodem jeszcze wyższych cen smartfonów

bezramkowe

Wyświetlacze o wąskich ramkach to zdecydowanie największy hit we wzornictwie najnowszych telefonów. Na rynku pozostało niewiele firm, które nie mają w swojej ofercie tego typu urządzenia. Niestety ich produkcja ma być w najbliższych miesiącach znacznie utrudniona, czego powodem jest brak wystarczającej ilości odpowiednich paneli LED/LCD na rynku – przyniesie to ze sobą także podwyżkę cen smartfonów.

Wysoki popyt, mała podaż

Wyprodukowanie smartfona z klasycznym, prostokątnym ekranem nie jest rzeczą szczególnie trudną. Producenci mogą skorzystać z usług szerokiej gamy dostawców, którzy oferują tego typu podzespoły. Inaczej wygląda za to sprawa z popularnymi obecnie zakrzywionymi ekranami i panelami zajmującymi cały front urządzenia – wszystkie z nich muszą być dostosowane do konkretnych designów różnych producentów, uwzględniając nieco inne proporcje ekranu i odmienne sposoby wykończenia rogów i boków. Prowadzi to do sytuacji, w której każda z firm produkujących smartfony wymaga konkretnego panelu, podczas gdy wcześniej zasadniczo jedyną różnicą był jego rozmiar.

Nowe ekrany potrzebują więcej materiałów

Jako że bezramkowe ekrany zajmują większą proporcję powierzchni przedniego panelu smartfona, naturalnie do ich produkcji wymagana jest większa ilość szkła. To także niesie ze sobą większe koszty, co dalej potęgowane jest przez obecność np. zakrzywionych krawędzi. Ekran o proporcjach 18:9 (np. LG G6, nadchodzący Huawei Mate 10 Pro) wymaga około 20% więcej szkła niż panel o proporcjach 16:9. Eksperci przewidują wzrost ceny wyświetlaczy o co najmniej 10% do końca 2017. Trend ten ma postępować dalej w przyszłym roku. Nietrudno się domyślić, że ucierpią na tym klienci – w końcu wyższa cena produkcji musi wiązać się z wyższą ceną kupna gotowego sprzętu.

Koreańczycy się bogacą

Rynek ekranów OLED (obecnie jest to najpopularniejszy typ wyświetlacza) jest absolutnie zdominowany przez największe firmy z Korei Południowej. Samsung odpowiada aż za 97% dostaw tego typu paneli, skromne 1,5% rynku przypada LG Display, natomiast reszta podzielona jest pomiędzy pozostałych producentów z całego świata.

Source: Digitimes

Your opinion

What is your opinion on that?

I like
I have mixed feelings
I do not like
I have no opinion
100%
1 votes
0%
0 votes
0%
0 votes
0%
0 votes

Comments

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top